160 gramov sacharidov

Trpíte cukrovkou, inzulínovou rezistenciou alebo sa jednoducho necítite dobre a chcete to zmeniť? Máme pre vás tip v podobe novej knihy 160 gramov sacharidov. Krisztina Vrábel predstavuje možnosti, ako dodržať príjem predpísaných 160 gramov sacharidov denne tak, aby váš jedálny lístok bol pestrý a obsahoval chutné jedlá. Dennú dávku je potrebné rozdeliť na päť jedál, aby bol ľudský organizmus rovnomerne zásobovaný energiou a aby nekolísala hladina cukru v krvi.

Kniha 160 gramov sacharidov je ideálna pre všetkých ľudí, ktorí sa chcú cítiť vo svojom tele dobre. Potrebná je pre ľudí, ktorí majú cukrovku alebo problémy s cukrom v krvi.
Všetky potraviny a suroviny majú nutričné hodnoty, ktoré obohacujú naše telo, a výrobcovia sú povinní uviesť tieto hodnoty na obale tovaru. Ľudia, ktorí držia túto formu diéty, musia v prvom rade zohľadniť obsah sacharidov. Obsah sacharidov v „nezabalenom“ ovocí, či zelenine môžeme zistiť z nutričných tabuliek a rýchlo sa stane rutinou odhadnúť, približne aké množstvo môžeme na jedenkrát zjesť.
Citlivosť organizmu na inzulín sa počas dňa mení, ráno a večer je zlá, preto vtedy musíme naše telo odbremeniť a je dovolené jesť iba sacharidy s pomalým vstrebávaním. Týmto predídeme rýchlemu a výraznému zvýšeniu hladiny cukru, resp. inzulínu v krvi. V ostatných častiach dňa je citlivosť inzulínových receptorov lepšia, vtedy je možné konzumovať aj sacharidy s rýchlym vstrebávaním.

Pozrite si sacharidy s pomalým a rýchlym vstrebávaním.

Čo môžete jesť?
Väčšinu zeleniny a ovocia je možné zaradiť jednoducho do diéty, kým si však nezvykneme na to, koľko si z čoho môžeme dať, odporúča sa počítať obsah sacharidov v nich. Aj medzi druhmi zeleniny sa nachádzajú také, ktoré majú vysoký obsah sacharidov (šošovica, suchá fazuľa, zemiaky, kukurica), tie konzumujme s mierou. Pre obsah cukru je potrebné počítať aj ovocie, je vhodné vyhýbať sa hroznu, banánu a gaštanom.
Rovnako treba počítať obsah sacharidov v chlebe a pečive pripravovanom z celozrnnej múky, resp. v jedlách s tvrdými cestovinami. Proso, pohánka, bulgur a kuskus sú síce zdravé, majú však relatívne vysoký obsah sacharidov, preto ich kombinujme so surovinami s nízkymi obsahom sacharidov.
Zohľadnime aj obsah sacharidov v mliečnych výrobkoch a v olejnatých semenách.
Mäso, ryby, vajcia a syry neobsahujú sacharidy vôbec alebo len v minimálnom množstve, ani týchto jedál však nekonzumujme nadmieru veľa.