Činnosti, ktoré sa počas práce najviac podpisujú na opotrebovaní kĺbov

Bolesť kĺbov v práci? Možno si poviete, že je to problém skôr pre manuálnych robotníkov či športovcov, ale pravda je, že takmer každé zamestnanie má svoje „kĺbové nástrahy“. Či už pracujete v kancelárii, na stavbe alebo za pokladňou, niektoré činnosti, ktoré opakujeme deň čo deň, môžu tieto dôležité časti tela nevedomky poškodzovať.

 

Čo konkrétne našim kĺbom škodí?

1.  Dlhé sedenie

Sedenie je nové fajčenie, hovoria odborníci, a na naše kĺby pôsobí podobne deštruktívne. Sedavé zamestnanie, ktoré je dnes také bežné, má priamy vplyv na opotrebovanie bedrových a kolenných kĺbov. Dlhodobé vykonávanie práce v tejto polohe spomaľuje krvný obeh a znižuje výživu kĺbovej chrupavky, čo vedie k jej oslabeniu a degenerácii.

Nie je prekvapením, že mnohí kancelárski pracovníci trpia bolesťami bedier či kolien. Na vine však nie je len samotné sedenie, ale často aj nesprávna poloha tela pri počítači. Sedenie s pokrčenými kolenami alebo nohami prekriženými pod stolom výrazne zvyšuje tlak na bedrové kĺby, ktoré sa tak opotrebúvajú a devastujú.

2.  Náročná fyzická práca

Ľudia, ktorí pracujú manuálne – od stavbárov po zdravotnícky personál – sú denne vystavení činnostiam, ktoré vyvíjajú nadmerný tlak na kolená, zápästia a chrbticu. Opakované dvíhanie ťažkých predmetov vedie k nadmernému opotrebovaniu kolenných kĺbov a zvyšuje riziko osteoartritídy.

Okrem kolien trpia aj zápästia a lakte. U administratívnych pracovníkov, ktorí používajú pri práci špeciálne kancelárske potreby, sa bežne vyskytuje tzv. syndróm karpálneho tunela spôsobený opakovaným ohýbaním a natáčaním zápästia. Rovnako zraniteľní sú aj zdravotníci, ktorí denne zdvíhajú a manipulujú s pacientmi. Práve tieto profesie majú zvýšené riziko chronickej bolesti kolien, krížov a zápästí.

3.  Práca na stojáka

Na prvý pohľad sa môže zdať, že práca v stoji je lepšia než sedavé zamestnanie. Ale ak celý deň stojíte (či už za pokladňou, v sklade alebo dielni), vaše kolená vás nepochvália. Dlhodobé státie totiž spôsobuje zvýšený tlak na kolenné a členkové kĺby. Práca na tvrdých povrchoch (ako sú dlažba či betón) môže urýchliť opotrebovanie kolenných kĺbov a zvýšiť riziko vzniku artritídy.

4.  Práca s počítačom

Písanie na klávesnici a práca s myšou vyzerajú nevinne, no neustále pohyby zápästia a prstov spôsobujú mikropoškodenia v kĺboch a šľachách. Syndróm karpálneho tunela je medzi zamestnancami IT a administratívnymi pracovníkmi takmer bežný jav. Dokonca každý druhý pracovník s dlhoročnou praxou v kancelárii sa sťažuje na bolesti zápästí. Čo je horšie, bolesť sa postupne môže rozšíriť až na predlaktie a lakťové kĺby.

Ako chrániť svoje kĺby?

Návod na bezbolestný život v práci síce neexistuje, niektoré kroky ale môžu riziko poškodenia kĺbov znížiť. Odborníci z modernej súkromnej ortopedickej kliniky Bratislava  odporúčajú pravidelné prestávky, ideálne každú hodinu vstať a ponaťahovať sa. Pri práci v stoji je vhodné nosiť pohodlnú obuv s tlmiacou podrážkou, ktorá minimalizuje tlak na kolená a členky.

Ak trávite väčšinu času písaním na klávesnici, skúste ergonomické pomôcky, ako sú podložky pod zápästia. A pre tých, ktorí denne dvíhajú ťažké bremená – pamätajte, že technika je kľúčová. Pokiaľ sa ohýbate v kolenách a nie v chrbte, šetríte svoje kĺby.

Zdroj: Ľuboš J.
Obrázok: pathdoc/adobe.stock.com