Zvyknete na varenie a pečenie používať repkový olej? Nie? Myslíte si, že zdravý je len olivový? Nuž, mali by ste vedieť, na čo všetko je vhodné používať práve repkový olej, ktorý sa kvalitou tomu vášmu vyrovná. My sme sa opýtali odborníčok na výživu – MUDr. Kataríny Babinskej, PhD. a MUDr. Alžbety Béderovej, CSc.
Odolný voči tepelným zmenám
Rafinovaný repkový olej je dobrým pomocníkom v kuchyni. „Vyznačuje sa dobrou odolnosťou voči tepelným zmenám, preto je vhodný na vyprážanie i pečenie,“vysvetľuje Katarína Babinská. V porovnaní s ostatnými tukmi, jedlá pripravené s jeho pomocou majú o 5 až 10 percent menšiu energetickú hodnotu vďaka ľahkému odtečeniu oleja z vypraženého pokrmu. „Repkový olej môžete použiť pri pečení mäsa (na prípravu aromatických marinád a zálievok), je tiež skvelou náhradou živočíšnych tukov, napríklad masla, používaných ako súčasť sladkých i slaných pečených dobrôt,“ dodáva Babinská.
Neobvykle univerzálny
Okrem toho má optimálne zastúpenie mastných kyselín – nasýtených, mononenasýtených a polynenasýtených. „Tie podstatnou mierou určia jeho vyššiu tepelnú odolnosť a tým teda zaručujú jeho všestranné použitie v teplej kuchyni. Zo zdravotného hľadiska sú významne prítomné fytosteroly, dôležitý je ideálny obsah a pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín,“ vysvetľuje Alžbeta Béderová. Nemenej dôležitá je aj skutočnosť, že rafinovaný olej je vôňou a chuťovo neutrálny, a preto neovplyvňuje chuť jedla. „Vďaka všetkým týmto vlastnostiam repkový olej je neobvykle univerzálny – osvedčí sa pri príprave zálievok, šalátov a majonéz,“ dodáva Béderová.
Napríklad v Nemecku v porovnaní s inými jedlými olejmi, má práve repkový olej v dlhodobom pozorovaní vedúce postavenie na trhu. Väčší záujem o tento olej je žiadúcou tendenciou, pretože obsiahnuté v ňom omega-3 mastné kyseliny sú v mnohých európskych krajinách v deficite. Z tohto dôvodu sa odporúča zvýšiť ich spotrebu. Repkový olej je ich dobrým zdrojom, keďže obsahuje až 10-krát viac omega-3 ako olivový olej.
Autor: Lucia Čížová