Technics SL 1200: legendárny gramofón je späť!

Technics SL 1200 a 1210 – vyrobili ich milióny, pozná ich každý diskdžokej na svete. Predstavili ho už v roku 1972, jeho výroba bola ukončená iba pred siedmymi rokmi, v roku 2010. A dnes je späť: vo forme extra drahého high-end prehrávača.

 

Priamo poháňaný, elektronicky riadený pohon taniera, extrémne robustná konštrukcia, vrch šasi z hliníkovej zliatiny a gumený spodok, najvyššia odolnosť – to všetko sú atribúty, ktoré urobili z modelov Technics SL 1200 a 1210 najznámejší a najúspešnejší gramofón na svete. Kopírovalo ho množstvo výrobcov, žiaden mu však nikdy nesiahal ani po päty (respektíve po jeho výškovo nastaviteľné štyri gumené nožičky).

 

Naposledy sa predával za zhruba 600 eur, „jazdené“ exempláre z 99% používané na diskotékach, môžete kúpiť aj dnes za veľmi podobnú cenu.

Celosvetový boom a návrat vinylov prinútil svetoznámeho japonského výrobcu k opätovnému rozbehnutiu výroby. Dnešný Technics SL-1200 dostanete v dvoch verziách – v bežnejšej s písmenami GR na konci názvu za zhruba 1 499 eur, a v špičkovej high-end verzii s označením Grand Class SL-1200G za neuveriteľných 3 499 eur. Rozdiely sú v použitých materiáloch (ramienko z magnézia namiesto hliníka), ako aj v celkom novom priamom pohone taniera.

Záhadou pre nás zostáva len jeden malý detail – keďže sa má jednať o high-end gramofón, na čo mu nechali napravo „šíber“ na úpravu rýchlosti otáčok? Ten bol totiž hlavným argumentom pre mixujúcich dídžejov, ktorí potrebovali upravovať otáčky, aby napasovali jednotlivé pesničky pekne do seba.

Nuž, nechajme sa prekvapiť….

Video: