Na svete sa ročne vypije vyše 200 miliárd litrov balenej vody. Sú oblasti, kde inú šancu ako piť balenú vodu nemajú. A potom sú oblasti, kde ju pijú a pritom nemusia. Ako napríklad u nás.
Priemerná spotreba balenej vody na jedného Slováka je 84 litrov ročne, z toho približne 30 litrov sú sýtené vody. Teraz nehovoríme o minerálkach, ale o takej vode, aká nám tečie z vodovodných kohútikov. Možno si poviete – no a čo, veď kupujem tú najlacnejšiu. Ale aj tá najlacnejšia voda sa predraží, ak k nej pripočítate náklady na jej znehodnotenie, resp. recykláciu. Plus váš čas a námahu, pretože po ňu musíte ísť do obchodu a odniesť ju v rukách domov. A potom sú tu nevyčísliteľné hodnoty, ako dopad výroby a recyklácie plastových fliaš na životné prostredie. Veď koľko energie, vody a surovín sa pri výrobe a distribúcii spotrebuje!
Ten, komu aspoň trochu záleží na životnom prostredí, hľadá ekologickejšie riešenia. Tie spravidla vychádzajú po prepočte aj ekonomickejšie. Ako náhrada plastových fliaš so sýtenou vodou je tu systém SodaStream s niekoľkými rôznymi prístrojmi a fľašami. Tie sú navrhnuté tak, aby v nich bublinky vydržali dlhšie, než v obyčajnej plastovej fľaši. Malá verzia My Only Bottle s praktickým uškom je ideálna na cesty do mesta, na výlety a hodí sa aj školákom do tašky.
Fľaše SodaStream (okrem sklenenej k prístroju Crystal) sa vyrábajú z kvalitného Tritanu bez škodlivých BPA. Materiál, pripomínajúci sklo, neabsorbuje pachy, je farbostály, pružný a odolný a je možné ho umývať v umývačke. Je odolný aj voči UV žiareniu, čím zachováva dlhšiu trvanlivosť nápojov. Jedna bombička dokáže vyrobiť 60 – 80 litrov sýtenej vody v závislosti od stupňa nasýtenia a vymeniť ju je možné na 600 výmenných miestach, vrátane hyper- a supermarketov. Vráťme sa však späť k balenej vode. Vypočítajte si, koľko ušetríte, ak ju vymeníte za SodaStream. Pripočítajte si k tomu váš čas a energiu, váš vklad k čistejšej budúcnosti Zeme a zistíte, že ušetríte ešte viac.
Zdroj: Silvia K.