Aby vlasy dobre vyzerali, potrebujú energiu a čas

Mužom dnes záleží na výzore oveľa viac ako v minulosti. Výraznou mierou k tomu prispela éra sociálnych sietí a samozrejme subkultúra hipsterov, ktorá priniesla medzi mužmi populárny „lumberjack look“ s dokonalo stylovanými účesmi a dlhšou bradou či strniskom upraveným ako zo škatuľky. Ako nájsť ideálny look  na mieru a ako sa oň starať aj po opustení salónu?   

Popularita klasických, štýlových pánskych barberstiev sa vrátila. Starí-dobrí holiči už takmer vymreli a nechať sa upravovať v kaderníctve nie je pre každého. Našťastie sa remesla chytila mladá generácia a začala zakladať, najmä vo svete, ale aj u nás stále populárnejšie barbershopy. Ako nájsť toho správneho barbera?

Tak, že ho navštívite a necháte sa ostrihať. Sto ľudí, sto chutí. Hoci je strih rovnaký, každý barber ho urobí trošku inak a je len na zákazníkovi, aký spôsob mu sedí najviac. A potom sú tam samozrejme druhotné faktory, ako či si zákazník ľudsky rozumie s barberom alebo aká je atmosféra v barbershope,“ tvrdí barber Tomáš Slamka z HERO BARBER.

Mnohí muži však napriek túžbe dobre vyzerať nemajú dostatok času na to, aby sa o seba optimálne starali. Popri práci a záujmoch chcú mať  teda skvelé vlasy s minimálnou námahou. Pre nich trh ponúka produkty All-in-One, kedy s jednou fľaštičkou viete nahradiť telový sprchový gél i vlasový šampón. Podľa T. Slamku je však lepšie používať separátne šampón na vlasy, mydlo určené špeciálne na bradu a  telové mydlo určené len pre umývanie pokožky, pretože každý produkt má iné zloženie vyhovujúce danému typu pokožky či vlasu.

Pri výbere účesu i štýlu brady záleží na dĺžke a hustote vlasov a najmä spôsobe života. Treba brať do úvahy, že čím je look povedzme zaujímavejší, tým viac času jeho úprava i starostlivosť oň zaberie. Ak má niekto dlhšie vlasy do účesu tipu pompadour, bude ráno potrebovať viac času pred zrkadlom, ako aktívny športovec s praktickým krátkym účesom. Výnimkou však nie sú ani nakrátko vyholení páni alebo, naopak, dlhovlasí športovci s bradou. Záleží len na tom, koľko času a energie chcete a môžete investovať do svojho vzhľadu,“  vysvetľuje skúsený barber.

Čo zvyknete odporučiť v prípade, že má zákazník problém s nadmerným vypadávaním vlasov?Zákazníci sa väčšinou pýtajú, či existuje nejaký prípravok na zastavenie tohto procesu. Moja odpoveď je, že za všetko môže genetika. Žiaden prípravok nepomôže zastaviť vypadávanie vlasov. Prostriedky proti vypadávaniu vlasov majú spravidla len vyživujúci charakter, ale samotné zastavenie padania vlasov nie je možné. Asi jediné dlhodobé riešenie tohto problému bez vedľajších účinkov  je nastrelenie vlasov,“ uzatvára T. Slamka z HERO BARBER.

Nastreľovanie alebo transplantácia vlasov, ako jediné účinné riešenie geneticky podmienenej plešatosti, už nie je nič výnimočné ani na Slovensku. Odborné pracoviská, ako napríklad Dr. Popovič inštitút, ponúkajú bezplatné konzultácie a v prípade potreby profesionálne vykonaný zákrok s rýchlou rekonvalescenciou.

Pri transplantácií využívame klientove vlastné vlasové folikuly odobraté z tzv. darcovskej zóny na temene hlavy. Tieto potom rozdistribuujeme po celej ploche hlavy podľa potreby zahustiť jednotlivé miesta,“ vysvetľuje MUDr. Ján Popovič, špecialista na transplantáciu vlasov z Dr. Popovič Inštitútu.

Zdroj: Katarína S.
Foto: Shutterstock