Ako prať športové oblečenie šetrne?

Športové odevy sú často vyrobené zo špecifických materiálov. Aby si zachovali unikátne vlastnosti, vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Pokiaľ dodržíte niekoľko základných pravidiel, vydržia vám vaše obľúbené kúsky naozaj dlho. Ako sa teda správne starať o lyžiarske kombinézy, fitness oblečenie, dresy na bicykel či outdoorové nohavice? 

 

Vyberte tú správnu práčku. Jednou z podmienok je správny výber práčky s vhodnými programami. Športovci telom i dušou, pre ktorých je pranie športových odevov rutinnou záležitosťou, by mali siahnuť po práčke vybavenej programom Šport, Outdoor alebo Impregnácia.

Program Šport je určený pre športové a fitness oblečenie z mikrovlákna či flisu. Keďže flis perfektne absorbuje vodu, program presne prispôsobí hladinu vody podľa aktuálneho naplnenia.

Program Outdoor zase oceníte pri praní funkčných textílií, outdoorových búnd a nohavíc s membránami, ako je napr. Gore-Tex®, SYMPATEX®, WINDSTOPPER® atď. Kvôli väčšiemu objemu bielizne práčka perie so zvýšenou hladinou vody, aby kvalitne odstránili všetky škvrny, a nepríjemné pachy.

V prípade potreby môžete outdoorové textílie dodatočne ošetriť v programe Impregnácia – tým zaistíte maximálnu vodeodolnosť. Na dosiahnutie optimálneho účinku by malo nasledovať tepelné ošetrenie, ideálne v sušičke. Impregnácia sa však neodporúča po každom praní.

Neoddeliteľnou súčasťou optimálnej starostlivosti o športové či outdoorové oblečenie sú aj kvalitné pracie prostriedky. Napríklad špeciálny rad starostlivosti o funkčné textílie Miele ponúka prací prostriedok Šport, ktorý dokáže neutralizovať nepríjemné pachy, šetrne čistí, stará sa o stálosť farieb a zachováva tvarovú stabilitu aj pri flisových textíliách. Prací prostriedok Outdoor s obsahom lanolínu pôsobí ako ošetrujúci kúpeľ pre membránové textílie a impregnačný prostriedok ImpraProtect zaisťuje ochranu pred vlhkosťou, vetrom a nečistotami, a zároveň zachováva priedušnosť textílií.

Zdroj: Michael G.