Ako vyčistiť krbové sklo? Budete prekvapení – ide to aj s minimálnymi nákladmi!

Sklo na krbe či kachliach je náchylné na zanášanie sadzami a dechtom. Ak si chcete opäť užívať príjemný výhľad na plápolajúci oheň a mať lepšiu kontrolu nad priebehom horenia, zíde sa poznať niekoľko spôsobov, ako vyčistiť krbové sklo aj ako do budúcna zabrániť jeho zašpineniu.

 

Úloha krbového skla je zrejmá – poskytuje ochranu pred dymom, rozžeravenými uhlíkmi a v značnej miere zjednodušuje bežnú obsluhu tepelného zdroja tohto druhu. Cez sklenený priezor umožňuje sledovanie priebehu spaľovania drevného materiálu. Bonusom navyše je estetický aspekt – ak je sklo čisté a priezračné, pohľad na oheň spríjemní nejeden zimný večer.

 

Lacný spôsob – popol na krbové sklo

Na prvý pohľad to môže znieť ako celkom divný nápad. Skutočne sa podarí krbové sklo vyčistiť popolom? K sklu najčastejšie priľnú sadze a lepkavý decht, ktoré pod vplyvom vysokých teplôt z ohňa vytvárajú tenkú, no za to pomerne odolnú vrstvu znečistenia.

Zo zvyškov spáleného dreva odoberieme najjemnejší popol. Zvyčajne sa dá nájsť na dne, pod roštom. Nesmú v ňom byť prítomné pevné ani ostré kúsky, ktoré by mohli sklo poškriabať. Z popola a vody vytvoríme hladkú kašičku, ktorú pomocou papierovej utierky nanesieme na krbové sklo. Krúživými pohybmi zbavíme sklo špiny na hlavnej ploche aj v rohoch a dočistíme ho mokrou papierovou vreckovkou. Niekedy nie je potrebné vyrábať ani kašičku. Jemný popol stačí naniesť na vlhčený obrúsok a pustiť sa do práce.

Vždy čistíme sklo až na vychladnutom krbe/kachliach. Nikdy nepoužívame drôtenky, tvrdé a ostré kefky ani abrazívne prostriedky, ktoré by na skle mohli zanechať škrabance.

Praktický spôsob – pomocou bežného saponátu

Ak je vrstva znečistenia na krbovom skle výraznejšia, oplatí sa vyskúšať čistenie pomocou bežného saponátu na umývanie riadu.

Budeme potrebovať iba saponát na riad, vedierko s teplou vodou a mäkkú hubku. Rozpenený saponát nanesieme rovnomerne na sklo a po chvíli zotrieme. Podľa potreby viackrát zopakujeme.

Intenzívny spôsob – špeciálny čistič na krbové sklo

Majitelia kachlí alebo krbu zvyknú mať pre tieto prípady po ruke špeciálny čistič skiel určený priamo na krbové sklo. Ide o silný, intenzívny prípravok, ktorý si poradí aj so silnou „zapečenou“ vrstvou. Okrem čistenia krbového skla je zvyčajne vhodný aj na čistenie grilov, roštov z rúry či fritovacích hrncov.

Máte medzi čistiacimi prípravkami odmasťovač na rúru? Ide o produkt, ktorý rozpúšťa mastnotu a narúša pripáleniny. Ak sa dá používať na sklenenú výplň dvierok na rúre, je celkom dobrý predpoklad, že si šetrne a bezpečne poradí i s nečistotami na krbovom skle.

Čo robiť, aby sa krbové sklo nezašpinilo?

  • Krb potrebuje počas vykurovacej sezóny pravidelnú údržbu.
  • Palivové drevo musí mať primerané rozmery, aby sa pri horení neopieralo o krbové sklo.
  • Optimálna vlhkosť palivového dreva je 18 – 20 %. Pri spaľovaní dreva s vyššou vlhkosťou dochádza k nahromadeniu väčšieho množstva nebezpečného dechtu. Decht zanáša nielen krb, ale aj komín. Táto mazľavá čierna látka zvyšuje riziko požiaru.
  • Drevo potrebuje na horenie dostatok kyslíka. „Dusenie“ ohňa s cieľom nižšej spotreby vedie k nedokonalému spaľovaniu, pri ktorom vzniká veľa dymu a škodlivín.
  • Na čistotu krbovej vložky aj krbového skla má vplyv i komínový ťah. Slabý ťah sa dá spoznať podľa toho, že krb opakovane dymí a drevo zle horí.

Text: Lucia Gogová – JAGA group s.r.o.
Foto: shutterstock.com