Bratislava hostila české a slovenské finále The Bartenders Society 2019

Jelínek

The Bartenders Society je svetová barmanská súťaž koktailov na báze agricole rhum značky Saint James. Zastrešuje ju spoločnosť La Martiniquaise, ktorá má značku vo svojom portfóliu. Spoločné národné finále Českej a Slovenskej republiky sa konalo v pondelok 15. apríla – bratislavský bar Le Club privítal 20 barmanov z Českej a Slovenskej republiky, ktorých úlohou bolo pripraviť koktail z rumu Saint James inšpirovaného gastronómiou. Vidieť tak bolo možné koktaily inšpirované zmrzlinou, cheesecakeom a ďalšími obľúbenými dezertmi, ale aj drinky, ktorých základom bol rum infuzovaný opečenou slaninou či zeleným čajom.

Českú skupinu s prehľadom ovládol Daniel Jach z brnianskeho Shot baru so svojím koktailom Čízkejk, ktorého základom bol Saint James Blanc infuzovaný maslovými sušienkami a limetovou kôrou. Druhé miesto obsadil Martin Kůla z baru La casa de la Havana Vieja (Praha) s koktailom James Rose vychádzajúceho z kreolskej kuchyne. Tretiu priečku obsadil Charlie Lorenzi, rovnako z baru La casa de la Havana Vieja, a jeho koktail Rhum rules inšpirovaný lokálnym exotickým ovocím z Martiniku, odkiaľ pochádzajú aj rumy Saint James. Zástupcovia baru La casa de la Havana Vieja si odniesli zároveň cenu za najlepšiu komunikáciu súťažných koktailov na sociálnych sieťach.

Medzi slovenskými barmanmi dominoval Richard Lepieš z Lobby baru v hoteli Kempinski High Tatras so svojím koktailom 7th Heaven, skombinovaného z rumu Saint James Blanc, Grand Marnier, Bentianna a malín. Kristián Kroták z Antique American Bar Bratislava obsadil s koktailom Flip & Shout druhé miesto, základom bol Saint James Blanc infuzovaný marlenkou. Tretie miesto obsadila Ivana Kurillová z baru Antique American s koktailom Quadelope, ktorého súčasťou bola okrem rumu Saint James Amber tiež kombucha. Cenu za najlepšiu komunikáciu na sociálnych sieťach si odniesol Lobby bar Kempinski High Tatras.

A kto sa zúčastní svetového finále? Porotu v zložení William Ploquin-Maurell (zástupca spoločnosti La Martiniquese), Tony Velich (brand ambassador World Class) a Aleš Svojanovský (prezident Českej barmanskej asociácie) najviac oslovil koktail Čízkejk Daniela Jacha, ktorý tak bude už v máji reprezentovať česko-slovenskú barmanskú komunitu v Paríži. Prajeme veľa šťastia v májovom zápolení vo veľmi silnej konkurencii barmanov z celého sveta.

RUDOLF JELÍNEK GROUP SE, a.s. je najväčší výrobca ovocných destilátov vo svete. Spoločnosť vznikla v roku 1894. Medzi jej najznámejšie produkty patrí klasická číra trojročná slivovica, kóšer destiláty alebo netradičné pálenky z trnky, z malín či čerešní. Výnimočným produktom v sortimente je potom Vizovická slivovica, vyrobená zo sliviek vypestovaných vo vlastných sadoch spoločnosti. Na českom i slovenskom trhu RUDOLF JELÍNEK distribuuje tiež agricole rhum St. James z Karibiku (Martinik), rakúsky rum Stroh alebo likéry Metelka.

Čízkejk – Daniel JachJelínek
2cl Saint James Blanc Agricole infuzovaný maslovými sušienkami a limetkou
1cl White Cacao Liqeuer
0,5cl domáci limetkový cordial
1,5cl bio kokosová voda
top up smotana

 

7th Heaven – Richard LepiešJelínek
40 ml Saint James Rhum Blanc Agricole
15 ml Grand Marnier
10 ml Bentianna
40 ml malinové pyré
40 ml Ruby chocolate toping