Developer CRESCO REAL ESTATE v Slnečniciach zrealizoval vyše pätinu bytov a služby na ploche 13-tisíc m2

Nová štvrť Slnečnice v Bratislave pre vyše 25-tisíc obyvateľov by nemohla fungovať ako dobré miesto pre život bez dostatočnej ponuky obchodov, služieb, školských a voľnočasových zariadení, parkov, ihrísk a športovísk. Najväčší rezidenčný developer na Slovensku CRESCO REAL ESTATE v Slnečniciach doteraz vybudoval viac ako pätinu z plánovaných 10-tisíc bytov a už teraz projekt ponúka rozmanité služby aj vybavenosť pre voľný čas. Využívajú ich nielen obyvatelia Slnečníc, ale aj ľudia z bratislavskej Petržalky a okolitých mestských častí. V štvrti pribudli prvé fázy cyklotrasy i rozľahlého parku.

„Naším cieľom je postupne zo Slnečníc vytvoriť nielen originálne miesto na bývanie s kvalitnou architektúrou a urbanizmom, ale komplexnú štvrť s bohatou občianskou vybavenosťou a veľkorysými verejnými priestormi, ktorá spríjemní a skvalitní život obyvateľom i návštevníkom. Obyvatelia Slnečníc už teraz môžu v blízkosti svojich domovov využívať nákupné centrum Slnečnice Market, najväčšie rodinné športovo-zábavné centrum na Slovensku LEON, rôzne služby v nebytových priestoroch, ihriská, blízkosť hrádze aj jazera Draždiak na rekreáciu. Nový pestrý park vo Viladomoch ešte viac dotvorí príjemnú atmosféru bývania a zároveň poskytne obyvateľom priestor na aktívny aj pasívny oddych,“ hovorí Ján Krnáč, výkonný riaditeľ CRESCO REAL ESTATE.

Ponuka vybavenosti sa rozširuje s každou dokončenou etapou projektu. Začiatkom októbra tohto roka bolo v Slnečniciach prenajatých vyše 92 % zo skolaudovaných obchodných priestorov, čo predstavuje až 13-tisíc m2. Celkovo sú v projekte v horizonte približne 10 rokov plánované komerčné priestory na ploche viac ako 55-tisíc štvorcových metrov, školské zariadenia, parky na ploche vyše 42-tisíc ma športoviská na ďalších viac ako sedemtisíc štvorcových metroch. Zároveň bolo v Slnečniciach doteraz vysadených spolu až 700 stromov vo vybudovaných etapách, ďalšie stromy budú pribúdať postupne s výstavbou celej štvrte.

Nová cyklotrasa s peším chodníkom
Novinkou v Slnečniciach je cyklotrasa s peším chodníkom, ktorý má dĺžku takmer 400 metrov a prepája zóny Viladomy a Mesto. Cyklotrasa so šírkou tri metre a chodník pre peších, ktorý má šírku 2 až 2,5 m, predstavuje pre obyvateľov rýchlejší a bezpečnejší pohyb medzi oboma zónami. Obyvatelia zóny Viladomy ocenia jednoduchší prístup do nákupného centra Slnečnice Market, kde sa okrem overených prevádzok, ako sú napríklad BILLA či JYSK, nachádza aj gastrozóna s vyše 11 prevádzkami.

Nový chodník pre chodcov a cyklistov predstavuje pre Slnečnice dôležitý míľnik, a to najmä preto, že je prvou časťou cyklochodníka, ktorý bude v budúcnosti prechádzať celými Slnečnicami a v oblasti Janíkovho dvora sa napojí na mestskú cyklotrasu. Tú mesto vybuduje spolu s električkovou trasou do roku 2023. Obyvatelia tak okrem využitia fungujúcej autobusovej dopravy budú môcť v budúcnosti nastúpiť priamo v Slnečniciach na električku alebo sa vydať po bezpečnej cyklotrase z domu až do Starého Mesta,“ dodáva Ján Krnáč.

Obchody a služby v Slnečniciach sú dobre prístupné nielen obyvateľom novej štvrte, ale vďaka dobrej obsluhe verejnou dopravou aj ostatným Bratislavčanom. Už teraz sú v blízkosti autobusové zastávky, ďalšie zastávky sú naplánované aj priamo vnútri zóny Mesto, kde bude tiež konečná zastávka plánovanej druhej etapy petržalskej električky.

Zóna Viladomy: nový park
V komornejšej zóne Viladomy, ktorou sa výstavba Slnečníc začala, vzniklo viacero detských ihrísk, menšie futbalové ihriská a rýchle napojenie na dunajskú hrádzu. Aktuálne je v zóne v prevádzke materská škola s vlastným dvorom aj detské jasle. K dispozícii je dentálna klinika, lekáreň, potraviny, reštaurácia či kaviareň.

Na jar 2021 občiansku vybavenosť vo Viladomoch doplní veľký centrálny park s množstvom funkcií pre športovcov, deti aj zvieracích miláčikov. Pre developera CRESCO REAL ESTATE pripravilo návrh parku štúdio Labak v spolupráci s autormi dizajnu Slnečníc, architektonickým ateliérom Compass.

S realizáciou parku v zóne Viladomy sme už začali v časti, kde sú byty postavené. Park bude rásť postupne v etapách tak, ako budeme dokončovať celú zónu,“ dopĺňa Ladislav Hoffmann, riaditeľ výstavby CRESCO REAL ESTATE.

Keďže Slnečnice sú od ostatných mestských častí oddelené významnými komunikáciami, bolo tam potrebné vybudovať voľnočasové a relaxačné funkcie, ktoré by obyvatelia mali takpovediac priamo na dlani,“ vysvetľuje architekt Michal Marcinov zo štúdia Labak a pokračuje: „Park bude kostrovým prvkom pre okolie. Pri jeho návrhu sme sa snažili, aby nepôsobil preplneno a zároveň bol maximálne efektívne využitý.“

Okrem detských ihrísk pre rôzne vekové kategórie sa v parku počíta s multifunkčnými športovými a pobytovými plochami na grilovanie a pikniky či výbehom pre psov.Pôjde o plochy vymedzené živými plotmi. Týmto riešením sme sa snažili minimalizovať plotový efekt a motivovať ľudí správať sa vo verejnom priestore zodpovedne a ohľaduplne k ostatným užívateľom,“ vysvetľuje architekt M. Marcinov.

Prvá, menšia časť parku v zóne Viladomy je už aktuálne vybudovaná. Obyvateľom Slnečníc bude sprístupnená už o niekoľko mesiacov spolu s odovzdaním bytov S11-S13. Postupne sa bude rozrastať s výstavbou celej tretej etapy.

Zóna Mesto: LEON a služby
Zóna Mesto ponúka mestskejší štýl bývania s väčšími budovami   aj hustejším počtom susedov. Zodpovedá tomu aj rozsah služieb. Už dva roky je otvorené nákupné centrum Slnečnice Market s prevádzkami ako Billa, 101 Drogerie, Planeo Elektro, JYSK, Pepco, Super ZOO, lekárňou či trafikou. V jeho susedstve ponúka gastrozóna Trch. pestrý výber od ázijskej po taliansku kuchyňu aj cukráreň s kaviarňou.

Ponuku prevádzok vo vstupnej časti do zóny Mesto od apríla tohto roka dopĺňa aj druhá časť  rodinného centra LEON –  LEON Joy, ktoré majú spolu rozlohu až 2 000 m. Súčasťou centra pre celú rodinu je napríklad  kaviareň, tanečné centrum či bazén s morskou vodou pre detičky.

Z kruhového objazdu medzi spomínanými prevádzkami sa rozbieha bulvár, ktorý bude hlavnou tepnou života v Slnečniciach. Už v prvom dokončenom priľahlom bytovom dome A1 je otvorené hračkárstvo, interiérové štúdio, kaderníctvo, realitná kancelária, kaviareň a reštaurácia. Ďalšie prevádzky pribudnú v parteroch ďalších domov. V zóne Mesto v budúcnosti vyrastie aj vzdelávacie zariadenie s materskou, základnou a strednou školou.

Novinkou v zóne Mesto sú nabíjacie stanice pre elektromobily, ktoré v Slnečniciach pribudli tento rok. Stanice pre nabíjanie dvoch áut súčasne sú umiestnené pred Slnečnice Marketom, centrom LEON, pri bytovom dome S4 vo Viladomoch a pozdĺž bulváru v častiach A1 a A2. Ďalšie nabíjacie stanice pribudnú začiatkom budúceho roka pred bytovým domom A3 v zóne Mesto a pred bytovými domami S11 a S12 v zóne Viladomy.

Zdroj: Katarína Š.