Infotainment modelu ŠKODA OCTAVIA

Akonáhle vodič nastúpi do vozidla ŠKODA OCTAVIA, privíta ho menom centrálny desaťpalcový displej. Jeho smartfón sa automaticky bezdrôtovo pripojí k infotainmentu. Elektricky ovládané sedadlo vodiča sa automaticky nastaví do obľúbenej polohy, podobným spôsobom sa nastavia aj vonkajšie spätné zrkadlá.

Klimatizácia Climatronic už pozná preferovanú teplotu a požadovanú rozhlasovú stanicu je možné nastaviť pomocou jednoduchého gesta. Vodič povie ŠKODA digitálnej asistentke Laura, kam chce ísť a navigácia s online podporou vypočíta optimálnu trasu. Ešte pred pár rokmi bol tento scenár takmer nepredstaviteľný, teraz sa stal so systémami v modeli OCTAVIA, postavenými na tretej generácii modulárnej stavebnice infotainmentu, realitou.

Infotainmenty sú pritom ovládateľné rovnako intuitívne ako smartfón. Vodič má aj možnosť si displej podľa vlastného vkusu personalizovať, rozčleniť a umiestniť na hlavnú obrazovku najdôležitejšie funkcie.

Za menej ako jedno desaťročie spôsobil smartfón revolúciu v mobilnej komunikácii. Dnes už málokomu chýba klasická klávesnica. Dotykové ovládanie, listovanie a scrollovanie robíme úplne intuitívne, obsluhu navyše uľahčuje aj hlasové ovládanie, ktorého popularita stále viac rastie. ŠKODA teraz tieto prvky, ako je intuitívne ovládanie smartfónu a možnosť hlasového ovládania digitálnej asistentky, zavádza do infotaimentov novej generácie modelu OCTAVIA.

Reiner Katzwinkel, vedúci vývoja elektriky a elektroniky v spoločnosti ŠKODA AUTO, hovorí: „Nová OCTAVIA je teraz ešte digitálnejšia a viac online. Ovládanie nikdy nebolo jednoduchšie. Štvrtá generácia nášho bestselleru disponuje úplne novým infotainmentom, ktorý je pri značke ŠKODA v takom rozsahu použitý po prvýkrát. Technika a ovládateľnosť systému, jeho funkčný rozsah v porovnaní s predchádzajúcou generáciou predstavuje veľkú zmenu, vďaka ktorej je riadenie vozidla ešte pohodlnejšie a bezpečnejšie.“

Personalizácia desaťpalcového centrálneho displeja je hračka
Srdcom infotainmentov Columbus, Swing a Bolero (dostupné koncom roka 2020) v novej generácii modelu OCTAVIA je voľne stojaci centrálny displej s uhlopriečkou 10 palcov – vôbec najväčší vo vozidlách značky ŠKODA. Svojim skleneným povrchom a čistým dizajnom pripomína súčasné smartfóny alebo tablety. A rovnako, ako v prípade týchto mobilných zariadení, má vodič aj vo vozidle ŠKODA OCTAVIA možnosť si displej personalizovať, rozčleniť a osadiť pre neho najdôležitejšími funkciami. Jednotlivé prvky obrazovky je možné dotykom presúvať a nanovo usporiadať tak, ako to poznáme zo smartfónov. Pre prepínanie medzi jednotlivými oknami stačí, rovnako ako pri rozhlasových staniciach, jednoduché gesto alebo krátky hlasový povel.

Pre nastavenie hlasitosti je možné použiť buď ovládacie tlačidlá na volante alebo novú inovatívnu dotykovú lištu. Tá je umiestnená pred spodným okrajom centrálneho displeja, takže sa dá nájsť aj bez priameho pohľadu či v tme. Jedným prstom je možné meniť hlasitosť, dvoma prstami je možné v menu navigácie zmeniť veľkosť mapy, pričom infotainment Columbus vie po prvýkrát zobraziť iné priblíženie ako mapa na Virtuálnom kokpite. Výrez z mapy na centrálnom displeji je možné alternatívne zväčšovať alebo zmenšovať aj priamo na sklenenom povrchu dvoma prstami pomocou zoomovacieho gesta.

Dotyková lišta, rovnako ako tlačidlá na multifunkčnom volante a učiaca sa ŠKODA digitálna asistentka Laura prispievajú k tomu, že vodič vozidla OCTAVIA nemusí kvôli ovládacím funkciám infotainmentu odvracať pozornosť od vozovky. Prispieva k tomu aj vôbec prvý head-up displej vo vozidle značky ŠKODA, ktorý je pre model OCTAVIA k dispozícii ako súčasť voliteľnej výbavy. Do bezprostredného zorného poľa vodiča na čelnom skle premieta dáta ako je rýchlosť, navigačné pokyny, rozpoznané dopravné značky alebo aktivované asistenčné systémy a vodič sa tak môže sústrediť na dianie v premávke ešte intenzívnejšie.

„Infotainmenty novej generácie modelu OCTAVIA ponúkajú používateľom bestselleru mnohé nové možnosti personalizácie obsluhy. Vďaka intuitívnemu usporiadaniu našich infotainmentov sa s nimi človek rýchlo zoznámi a ich výhod a pohodlia sa pri každodennom používaní už nebude chcieť vzdať,“ dodáva Reiner Katzwinkel.

Bezdrôtový SmartLink: clever spojenie so smartfónom
Pripojenie vlastného smartfónu s operačným systémom Apple iOS alebo Android sa pri infotainmentoch Columbus, Swing a Bolero (dostupné koncom roka 2020) realizuje pomocou bezdrôtovej technológie SmartLink. Po prvom pripojení sa mobilný telefón pri nastúpení do vozidla automaticky prihlási, voliteľná technológia bezdrôtového nabíjania s LTE a Wi-Fi umožňuje navyše aj indukčné nabíjanie telefónu a prepája ho s vonkajšou anténou vozidla. Pomocou Android Auto, Apple CarPlay a MirrorLink™ je možné vybrané aplikácie smartfónu ovládať z centrálneho displeja vozidla.

Aj pokročilé nastavenie klimatizácie, presahujúce možnosti regulácie teploty pomocou hlasovej asistentky Laury, je možné pohodlne realizovať pomocou centrálneho displeja. Stlačením tlačidla na stredovom paneli je do prehľadného menu možné vstúpiť aj priamo. Okrem toho je možné pomocou ďalších tlačidiel priameho ovládania aktivovať aj maximálnu intenzitu odhmlievania čelného skla a zapnúť vyhrievanie okna piatych dverí. Akonáhle je vo vozidle aktivovaný účet vodiča ŠKODA Connect, ukladá OCTAVIA všetky zvolené nastavenia infotainmentu a klimatizácie, rovnako ako nastavenie sedadla vodiča a vonkajších spätných zrkadiel, na ŠKODA cloud. Uložiť je takto možné preferencie celkom 14 rôznych používateľov a je možné si ich preniesť aj do iného vozidla značky ŠKODA, ktoré je vybavené infotainmetom novej generácie.

Zdroj: Lenka Kalafut Lendacká, ŠKODA  AUTO Slovensko s.r.o