Tesco ponúka kravské mlieko len od slovenských dodávateľov

Pre veľký záujem Slovákov o lokálne potraviny Tesco okrem slepačích vajec ponúka už aj kravské mlieko iba slovenského pôvodu. Tesco ponúka zákazníkom  mlieko od rôznych slovenských dodávateľov vrátane tých, ktorí dodávajú mlieko pre Tesco vlastnú značku. Spoločnosť dlhodobo spolupracuje s lokálnymi dodávateľmi, vďaka čomu patrí medzi reťazce, ktoré predávajú najväčšie objemy slovenských potravín.

Spotreba mlieka stabilne rastie a aktuálne sa mlieko nachádza v každom piatom nákupnom košíku. Najobľúbenejšie je 1,5 % v tetrapakovom obale, hoci v posledných rokoch stúpa aj záujem o mlieko s vyšším obsahom tuku 3,5 %. Mlieko ako produkt sa nájde aj v prvej desiatke potravín, ktoré nakupujú naši zákazníci cez Tesco online nákupy. Práve pri mlieku a mliečnych výrobkoch spolupracujeme výlučne s lokálnymi dodávateľmi. Dôvodom sú ideálne podmienky Slovenska na chov kvalitného hovädzieho dobytka, čerstvosť produktu a možnosť mať lepší prehľad o výrobných procesoch spracovateľov mlieka,“ hovorí Matej Belička, manažér nákupu Tesca na Slovensku.

Tesco ponúka svojim zákazníkom najširšiu paletu mlieka – v tetrapakových obaloch, recyklovateľných plastových PET a aj v sklených fľašiach, od čerstvých až po trvanlivé mlieka s podielmi tuku od 0,5 po 3,5 %. Čoraz obľúbenejšie je bio mlieko a plnotučné až 5 % mlieko s vysokým podielom bielkovín z kráv plemena Jersey.

Mlieko v Tescu pochádza z celého Slovenska – z Bratislavy, Senice, Nitry, Levíc, Seliec, Slatiny a Kežmarku. Neponúkame len slovenské mlieko, ale aj mlieko z konkrétneho regiónu. Navyše, pri mlieku vlastnej značky sa snažíme dodávať výlučne lokálne alternatívy. To znamená, že pod Tesco značkou si zákazník kúpi mlieko z regiónu, v ktorom sa nachádza naša predajňa. Táto stratégia platí pre celé Slovensko a jej cieľom nie je len efektívne dodávať, ale tiež uistiť zákazníka, že kúpou Tesco značky podporuje svojich miestnych producentov mlieka,“ vysvetľuje M. Belička.

K najväčším slovenským dodávateľom mlieka pre Tesco patria spoločnosti Tatranská mliekareň, Agro Tami a Rajo. Práve Tatranská mliekareň, ktorá je už 16 rokov jedným z najväčších dodávateľov reťazca, tiež vyrába pre Tesco pod jeho vlastnou obchodnou značkou.
Pre spoločnosť Tesco dodávame výrobky na slovenský a celý stredoeurópsky trh. Obrat našej mliekarne od začiatku spolupráce s Tescom stúpol až 60-násobne na približne osem miliónov eur ročne. Vďaka tomu sme si mohli zakúpiť novú plniacu linku na mlieko a poskytnúť vyššiu kvalitu pre zákazníka. Mlieko a mliečne produkty majú na Slovensku dlhú tradíciu a spotrebiteľ je preto zvyknutý na kvalitu a poctivé chute. Aj preto zostávajú najpredávanejšie klasické mliečne výrobky a polotučné mlieko v objemoch niekoľko miliónov litrov ročne,“ uvádza Ľubomír Valčuha, generálny riaditeľ Tatranskej mliekarne.

  • Mlieko je veľmi dôležitá potravina, obsahuje najhodnotnejšie živočíšne bielkoviny, ľahko stráviteľný tuk a celý rad dôležitých minerálnych látok. V mlieku sa nachádza veľa esenciálnych aminokyselín a vitamínov, enzýmy, mliečny cukor a mnohé stopové prvky nevyhnutné pre výživu a vývoj ľudského organizmu, pre normálnu funkciu látkovej výmeny a ochranu zdravia človeka. Mlieko a výrobky z neho sú tiež významným zdrojom vápnika.
  • O kvalite mlieka rozhoduje jeho tučnosť a obsah bielkovín. Podľa toho je aj mlieko zatrieďované do kategórií. Produkcia bio výrobkov je náročná a prísne kontrolovaná na všetkých stupňoch ich výroby, spracovania a distribúcie.
  • Trend obľúbenosti mlieka potvrdzuje aj Dušan Plichta, odborník na funkčné potraviny: „Z pohľadu nových poznatkov vedy je mlieko prospešné na individuálnej úrovni tolerancie laktózy, kazeínu a množstva či v kombinácii s inými potravinami, s ktorými ho konzumujeme. Určite z genotypu Stredoeurópanov sme vďaka evolúcii s poctivým mliekom a syrmi celkom dobrí priatelia. Napríklad plemeno kráv Jersey dokázateľne obsahuje iný typ kazeínu, ktorý je lepšie stráviteľný,“ a dodáva: „Odporúčam sa orientovať najmä na čerstvé mlieko s krátkou trvanlivosťou
    balené v skle.“


    Zdroj: Katarína Š.