Aké optické prístroje by mal mať vo výbave každý poľovník?

Čo neodmysliteľne patrí k výbave každého poľovníka? Zrejme vám ako prvá napadne zbraň. Tak tá určite, ale samozrejmosťou sú aj rôzne druhy optiky. Poľovník predsa potrebuje mať dokonalý prehľad o tom, čo sa v jeho revíre deje.

 

Zásah aj na veľkú vzdialenosť
A tak mimo guľovnice Mauser M12, či inej obľúbenej zbrani poľovníkov, môžete u každého poľovníka nájsť rôzne optické prístroje s rôznymi spôsobmi použitia. Ľudské oči majú predsa určité obmedzenia, ktoré je potrebné nejako kompenzovať.

Keď už sme spomínali zbraň, začneme aj pri optike tým, čo sa na zbraň montuje. Áno, je to puškohľad. Ten umožňuje poľovníkovi trafiť cieľ aj na veľkú vzdialenosť, čo by voľným okom určite nebolo možné. A pri poľovačke predsa nemôžete ísť ku koristi tak blízko, aby ste ju mohli trafiť aj bez puškohľadu. Nestihli by ste sa totižto priblížiť na dostatočnú vzdialenosť a ušla by vám.

Dobrý puškohľad musí okrem adekvátneho priblíženia a dobrej svetelnosti ponúkať aj vysokú odolnosť voči spätnému rázu. Bolo by maximálne nepraktické, ak by ho bolo nutné po každom výstrele nastavovať.

 

Dokonalý prehľad cez deň aj uprostred noci
Poľovník však nie vždy zver len strieľa. Často ju totižto len pozoruje, aby mal prehľad o počtoch, či o stavoch jednotlivých zvierat. Používať na pozorovanie zbraň s namontovaným puškohľadom by bolo nanajvýš nepraktické.

Preto každý poľovník so sebou nosí aj ďalekohľad. Podobne, ako puškohľad aj ďalekohľad musí mať dostatočné priblíženie a svetelnosť. A keďže poľovníci sa pohybujú v prírode a často aj za zlého počasia, ďalekohľad si musí poradiť aj s dažďom, či občasným „ťukancom“.

Aj ten najlepší ďalekohľad je však zbytočný v tme. A vtedy „nastupuje“ termovízia, napríklad kvalitná termovízia Liemke. Tá umožní poľovníkovi pozorovania aj uprostred zamračenej noci, keďže k tomu, aby fungovala, nepotrebuje žiadne zostatkové svetlo. Pri jej výbere je dôležité všímať si najmä dosah, odolnosť a aj výdrž, aby poľovník neostal uprostred noci „slepý“.

Zdroj obrázka:  Autor: mmpixel91 / Shutterstock.com