Ako predĺžiť životnosť spojky vášho auta?

Zásobníky vody vo vašej domácnosti majú obrovskú kapacitu. Jediná vec, ktorá bráni všetkej vode voľne pretekať potrubnou sieťou, je malé zariadenie, ktorému hovoríme batéria. Podobne autá, na ktorých jazdíme, sú schopné produkovať silný výkon, ktorý začína niekde na 50 kilowattoch. Aj tu je potrebné zariadenie podobné kohútiku pri umývadle alebo kuchynskom dreze. Zariadenie vykonávajúce túto funkciu vo vašom aute sa nazýva spojka.

 

Spojka vo vašom aute je viacúčelové zariadenie. Je schopné zastaviť prenos sily na hnací hriadeľ, aby ste mohli preraďovať. Zabraňuje zhasnutiu motora pri zaradení rýchlosti pri nízkych rýchlostiach. Nakoniec funguje aj ako brzda na spomalenie auta pri brzdení motorom.

S toľkými kľúčovými funkciami si spojkový systém vyžaduje správne používanie a veľa starostlivosti. V tomto článku sa teda pozrieme na niekoľko jednoduchých tipov a techník, ako dosiahnuť, aby spojka auta dlho vydržala a dokázala dávať nielen pevným brzdovým kotúčom vždy ten správny signál.

 

Nerobte si so spojky podložku pod nohy

Veľa ľudí má zlozvyk opierať si nohu o spojkový pedál, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože aj najmenšia námaha spôsobí, že sa prítlačné dosky začnú stláčať. To následne vyvolá reakciu, pri ktorej sa niektoré trecie platne dostanú do kontaktu a spôsobia zbytočné opotrebovanie.

Takže ak chcete, aby vám pevná spojka v aute dlho slúžila a vydržala, nikdy ju nepoužívajte ako opierku nôh. Spojkový pedál by mal byť vždy buď úplne stlačený, alebo úplne nedotknutý. Toto je pravdepodobne najjednoduchší spôsob, ako zabezpečiť dlhú životnosť spojky auta.

 

Nespomaľujte brzdou a spojkou súčasne

Opäť bežne pozorovaným zlozvykom, ktorý ľudia majú, je pri znižovaní rýchlosti stláčať brzdový a spojkový pedál súčasne. Nielenže to spôsobuje zbytočné používanie spojky, ale tiež obetujete veľa brzdnej sily tým, že spôsobíte záťaž z motora.

Takže, keď máte v úmysle spomaliť, použite spojku iba vtedy, keď je potrebné preradiť. Ak budete držať spojku stlačenú hneď, ako zabrzdíte, môžete znížiť rýchlosť spomaľovania a potenciálne spôsobiť nehodu.

 

Závodné štarty sú zábavné, ale aj škodlivé

Aj keď nemáte perspektívnu kariéru v F1, zvyšovanie otáčok a stláčanie spojky pri štarte auta je len šialená zábava. Vieme, že ak máte slušne vyšportované auto, vykonaný kompletný repas DPF, nadpriemerné vodičské schopnosti a ako jediný stojíte na červenej a pred vami je prázdna cesta, pokušenie je priam mučivé. Je však smutné, že akokoľvek je to zábavné, takéto rýchle štartovanie auta kladie na spojku veľa stresu.

Dajte si pri používaní tejto časti auta pozor a uvidíte, že aj ostatné diely sa vám odvďačia dlhodobou životnosťou a lepším výkonom motorového vozidla.

Zdroj obrázka: ARTPROXIMO/Shutterstock.com