Ako správne vybrať vinotéku

S aktuálnym vinobraním prichádza aj otázka vhodného skladovania vína. Klasická chladnička nie je príliš vhodná; navyše, kvalitná domáca vinotéka je dnes už pomerne cenovo dostupná a skvele sa hodí ako darček nielen pre mužov. Odborníci z DATART-u vám poradia, čo by vás mohlo pri jej kúpe zaujímať.

Pri výbere vinotéky treba zvážiť niekoľko dôležitých kritérií. Premyslite si jej objem, čiže koľko fliaš chcete chladiť; účel, teda či budete skladovať víno krátkodobo alebo dlhodobo; a samozrejme design – vinotéka sa vám musí páčiť a hodiť do interiéru. Rovnako dôležitá je tiež otázka, aké druhy vína plánujete skladovať, či iba jeden druh alebo biele aj červené zároveň. Ak budete skladovať oba druhy, potom by ste mali zvoliť vinotéku s dvomi teplotnými zónami. Každý druh vína vyžaduje iné prostredie, červené víno má byť vychladené na 13 až 15 °C a biele na 8 až 10 °C.

Pozornosť venujte aj hlučnosti prístroja. Ak si chcete vinotékou ozdobiť obývaciu izbu, voľte tichší model, ktorý zároveň menej vibruje. Je to dobré aj pre víno, pretože má rado pokoj.

Cena najlacnejších modelov pre menej náročných konzumentov začína od 85 eur. Tieto vinotéky sú bezkompresorové, vhodné sú skôr na krátkodobé uchovávanie vína, napríklad na večer s priateľmi – najmenšie z nich majú kapacitu šesť fliaš. Na skladovanie kvalitného vína sa hodia vinotéky s kompresorom, ktoré vedia dlhodobo udržať správnu teplotu aj vlhkosť. Sú síce väčšie, ale ich energetická spotreba býva nižšia než bez kompresoru. Pokiaľ ste náročnejší, zaobstarajte si vinotéku s kompresorom, väčšou kapacitou, drevenými policami a nižšou energetickou spotrebou. Tento typ je zároveň veľmi tichý, preto hodí sa do obývacích izieb a kuchýň a jeho cena začína na 222 eurách.

Tipy na vinotéky:

HYUNDAI VIN12Ahyundai-vin18dz

Model s veľmi dobrým pomerom kvality a ceny. Zmestí sa doň až 12 fliaš, má tichú prevádzku (38 dB), vojde sa aj do menších miestností a je energeticky nenáročný – patrí do triedy A s celodennou spotrebou 0,33 kWh. Vnútornú teplotu môžete regulovať na 12 až 18 stupňov. Cena sa pohybuje okolo 100 eur.

 

 

 

 

 

 

 

 

guzzanti-gz-59

 

Guzzanti GZ 59

Vďaka veľkej kapacite (až 59 fliaš) sa hodí nielen do domácností, ale trebárs aj do kancelárie. Dvojvrstvové sklo chráni víno pred slnečným žiarením, vnútrajšok je rozdelený na štyri časti. Spotreba je iba 0,68 kWh za deň, poteší vás aj tichý chod 41 dB alebo termostat s digitálnym displejom pre reguláciu teploty. Stojí okolo 200 eur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HYUNDAI VIN18DZhyundai-vin12a

Do vinotéky sa zmestí až 18 fliaš vína a ponúka dve oddelené teplotné zóny. Vďaka kompaktným rozmerom sa vojde aj do malých kútov. Vnútrajšok je osvetlený úspornou LED žiarovkou, takže máte vždy dobrý prehľad. Tichá prevádzka (38 dB) je už iba čerešničkou na torte. Kúpite ju približne za 150 eur.

 

 

 

 

2
2

 

Guzzanti GZ 50

Do kompresorovej duálnej vinotéky v elegantnom kovovom designe sa zmestí až 32 fliaš bieleho aj červeného vína. Samozrejmosťou sú drevené police, ktoré pomáhajú udržať stálu vlhkosť. Patrí medzi najtichšie vinotéky, čo oceníte vy aj víno. Pri kúpe počítajte s cenou približne 450 eur.