Pánsky intímny problém: odstránenie nadbytočnej kože rieši mnohé problémy

Pár centimetrov kože môže spôsobiť veľa nepríjemností. Najmä ak ide o kožu na intímnych mužských partiách. Vtedy pomáha obriezka. Podľa skúseností mužov, ktorí ju absolvovali, nejde o vyslovene príjemný zákrok, výsledok však stojí za to.

 

Kým v niektorých krajinách sa obriezka robí prevažne z náboženských dôvodov krátko po narodení chlapčeka, v našich končinách podstupujú tento chirurgický zákrok chlapci a muži rôzneho veku a z rôznych dôvodov. „Okrem estetického a náboženského hľadiska sú to najmä zdravotné dôvody. Cirkumcíziu robím chlapcom rôznych vekových kategórií, ktorí majú problémy s predkožkou,“ vysvetľuje MUDr. Jana Kubicová Košťálová, plastická chirurgička z kliniky Chirkoz. „Môže byť príliš úzka a nedá sa pretiahnuť cez žaluď alebo naopak, nejde ju vrátiť späť. Ide o tzv. stav fimózy alebo parafimózy. V oboch prípadoch ide o veľmi nepríjemný stav spojený s určitým diskomfortom, bolesťami, môže dochádzať k lokálnemu zápalu, muž môže mať ťažkosti s močením a trpí aj jeho sexuálny život.“

 

Opticky väčší

Do ambulancií plastických chirurgov prichádzajú kvôli obriezke aj muži, ktorí chcú, aby ich penis vyzeral väčší, aby bol citlivejší alebo aby predčasne neejakuloval.

„Zvyčajne sa už nedozvieme, či sa ich očakávania naplnili, nakoľko po zákroku sa k nám na kontroly už nevracajú, ak nemajú žiadne ťažkosti. Príjemným prekvapením pre nás je, že väčšinou pacienti znášajú zákrok aj s aplikáciou lokálnej anestézie bez väčších ťažkostí napriek tomu, že sa vykonáva na veľmi citlivej časti tela,“ delí sa o skúsenosť lekárka z Chirkoz.

 

Menej je niekedy viac

Nie vždy je nutné chirurgicky odstrániť celú predkožku. „Cirkumcízia môže byť úplná alebo čiastočná. Pri úplnej sa odstráni celá predkožka, pri čiastočnej jej ostáva toľko, že prekryje žaluď. Obe majú svoje výhody, pri úplnej sa ľahko udržiava hygiena intímnych partií, ale pri stoporení sa penis môže „šabľovito” ohýbať, nakoľko krv prúdiaca do údu počas pohlavného aktu nemá dostatok priestoru na odstránenú väčšiu časť predkožky. Po čiastočnej obriezke je toto menej pravdepodobné,“ pokračuje MUDr. J. Kubicová Košťálová.

Z čiastočného alebo úplného odstránenia predkožky nemá profit len muž, ale aj žena. Vedecké dáta na základe výskumov hovoria o znížení rizika prenosu HIV aj HPV vírusu, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Vysvetlenie je jednoduché – „obrezaný“ muž nemá na penise kožné záhyby, v ktorých sa môžu držať choroboplodné baktérie, vírusy či plesne. Penis bez predkožky sa ľahšie udržiava čistý.

 

Bez uspania, a predsa príjemné”

Obriezka je ambulantný chirurgický zákrok, ktorý sa robí v lokálnej anestézii. Tá sa aplikuje ku koreňu penisu, nie do citlivých častí žaluďa, hoci práve tam sa bude koža odstraňovať. „Celý zákrok trvá maximálne hodinu, muž pri ňom pri správnej aplikácii anestézie necíti bolesť a po zákroku odchádza domov. Rana je zašitá vstrebateľnými stehmi a ošetrená lokálne aplikovanými dezinfekčnými roztokmi, ktoré zabraňujú šíreniu infekcie a ranu vysušujú,“ približuje operáciu chirurgička z Chirkoz.

Počas rekonvalescencie, ktorá si vyžaduje asi sedemdňovú práceneschopnosť, má byť muž v pokojovom režime, nešportovať, sexuálne abstinovať a v deň operácie sa bezprostredne po nej neodporúča piť veľa tekutín. „Časté a skoré močenie po operácii vedie totiž k prekrveniu penisu, a tým aj k vyššiemu riziku krvácania v operačnej rane, čo je nežiaduce. Dôležité je udržiavať ranu v suchom prostredí. Vhodné sú repíkové kúpele – repík ranu vysušuje, bráni jej mokvaniu, avšak ani jeho aplikácia sa nemá preháňať. Ak sa aplikuje v prílišnom množstve a príliš dlho, rana by sa mohla rozmočiť, čo by mohlo byť pri hojení kontraproduktívne,“ ozrejmuje MUDr. Kubicová Košťálová.

 

Takmer nový život

Niekomu penis opuchne trochu, niekto sa musí zmieriť s niekoľkodňovým väčším opuchom. Nepríjemnejšia je však erekcia, čiže stoporenie penisu, ktoré často muži najmä v noci nevedia ovládať. Je to spojené so zvýšením ťahu na zošívané miesto, a tým s možným natrhnutím rany a porušením stehov. „Každý pacient príde na druhý deň po operácii na kontrolu a ďalšie sa plánujú podľa potreby. Treba dodržiavať predpísanú starostlivosť o operované miesto. Nevyhnutná je dôkladná hygiena najmä po „veľkej potrebe”, keď je nutné osprchovať za každých okolností konečník a tak predchádzať možnej infekcii. Samozrejmosťou je pokojový režim. Sexuálny styk odporúčame až po vstrebaní stehov, čo trvá približne päť týždňov,“ uzatvára lekárka.

A potom muža čaká takmer nový život – iné pocity pri močení, sprche, milovaní. A už žiadne problémy s predkožkou!

Zdroj: Dominika K.