Anketa Motocykel roka pozná svojich víťazov

Prestížna anketa Motocykel roka bola tento rok vyhlásená už po šestnásty raz. Každoročne prináša to najlepšie z najlepšieho zo sveta motocyklov.

História odbornej novinárskej ankety Motocykel roka sa už od začiatku spája s výstavou Motocykel, ktorá sa každoročne koná na brehu Dunaja v areáli výstaviska Incheba. Práve slávnostné vyhlásenie výsledkov ankety je vždy pomyselným „otváracím ceremoniálom“ spomínanej výstavy. V spolupráci s importérmi jednotlivých značiek motocyklov boli aj v tomto šestnástom ročníku nominované novinky vo svete dvojkolesových strojov, v spolupráci s odbornými motoristickými novinármi boli zvolené tie úplne „naj“ a v spolupráci s výstaviskom Incheba boli zasa dekorované. Z hlasovania poroty zloženej z odborných motoristických novinárov vzišli víťazi v siedmich kategóriách: SUPERSPORT, STREET SPORT, STREET CLASSIC, TOURING, CHOPPER-CRUISER, OFFROAD a SCOOTER. Každý rok je okrem víťazných motocyklov vyhlasovaná aj najpredávanejšia značka motocyklov za predchádzajúci rok – tentokrát to bola značka Honda.

Sedem víťazov

Vo svete motoriek tento rok kraľuje „sedem statočných“ – sedem víťazných motocyklov, ktoré svojim šarmom, ale predovšetkým svojimi parametrami oslovili porotu zloženú z motoristických novinárov. V kategórii SCOOTER v roku 2016 panuje model BMW C 650 GT. Nie je to síce úplne nový skúter, je však radikálne inovovaný. C 650-ka v prevedení GT pôsobí majestátnym dojmom už na prvý pohľad a presne tak sa správa aj v premávke. Posádke poskytuje veľa priestoru a vysokú mieru pohodlia. Vďaka tomu nie je tento skúter odsúdený len do úlohy mestského vozidla, ale výborne zvláda aj dlhé výlety, či dovolenkové putovanie naprieč kontinentom.

Kategóriu OFF ROAD pravidelne ovláda rakúska značka KTM a tento rok to nie je inak. Aktuálny modelový rok sa nesie v znamení výraznej inovácie motokrosových modelov KTM a víťaz pochádza práve z tejto rodiny. KTM 350 SX-F je oproti predchodcovi značne ľahšia, čo je zárukou ešte lepšej ovládateľnosti a výborných jazdných vlastností. Tento stroj pravidelne vyhráva na tratiach svetového motokrosu a na svoje konto si pripísal aj víťazstvo v ankete Motocykel roka.

Spomedzi motocyklov triedy CHOPPER-CRUISER najviac hlasov získala značka, ktorá pre túto kategóriu určite nie je typická. Talianska fabrika Ducati sa preslávila športovými motocyklami, no výrobca dostal chuť okúsiť aj iné kategórie a výsledok hovorí jasnou rečou. Model XDiavel S sa nepochybne vydaril, keď dokázal v ankete zvíťaziť.

V kategórii TOURING už dlhé roky dominujú veľké cestovné endurá, ktoré sa tešia stále väčšej popularite. Model Africa Twin od najväčšieho svetového výrobcu motocyklov možno smelo nazvať etalónom tejto triedy. Po niekoľkoročnej odmlke a po netrpezlivom očakávaní sa vracia vo veľkom štýle a úplne nová Honda CRF1000L Africa Twin je pripravená zdolať dlhé cesty, ale aj výjazdy mimo cesty – do terénu. No predovšetkým je pripravená nadviazať na úspechy svojho predchodcu.

V kategórii STREET SPORT máme víťaza, ktorý si prívlastok „sport“ určite zaslúži. Základ totiž našiel v radikálnom superšportovom motocykli. Yamaha MT-10 je poháňaná motorom z nabrúsenej R1. Nemenej lákavý ako výkonové parametre je aj dizajn tohto stroja, ktorý zaujme svojou „drsnosťou“. Agresivita z neho doslova srší…

Celkom inak je ladená kategória STREET CLASSIC. Ako názov napovedá, sústreďuje klasické stroje, ktorých vzhľad je inšpirovaný minulosťou a ich misiou je zastaviť čas, spomaliť tempo a umožniť svojmu majiteľovi vychutnávať si oddychové kilometre v nižších rýchlostiach, zato však s vysokou mierou elegancie. V tejto kategórii porotu najviac oslovila tradičná značka Moto Guzzi, ktorá patrí k najstarším európskym producentom motocyklov. Novinka s jednoduchým označením V9 prichádza v dvoch verziách. Základ však majú spoločný a srdcom stroja je pre Moto Guzzi tak charakteristický pozdĺžne uložený dvojvalec do V.

Kategória SUPERSPORT sa tento rok stala korisťou značky Kawasaki. Vlani to bol radikálny model H2, ktorý zbieral vavríny v ankete Motocykel roka, tento rok je víťazom tradičný „rodinný poklad“ v podobe modelu Ninja ZX-10R. Ten je zvyknutý zbierať víťazstvá aj na okruhoch, dokonca v seriáli majstrovstiev sveta superbike, takže z prvenstva v ankete Motocykel roka určite „trému“ nemal.

Nielen dvojkolesové hviezdy

Slávnostné vyhlasovanie výsledkov ankety Motocykel roka má „hlavné“ hviezdy v podobe víťazných motocyklov, no spestrením programu sú aj ďalšie celebrity. Ceny odovzdávajú známi herci, či speváci, výnimkou nie sú ani športovci. Za všetkých možno spomenúť aspoň meno Štefan Svitko. Historicky najúspešnejší slovenský jazdec na rally Dakar v úvode roka vybojoval na najťažšej rally na svete v konkurencii silných továrenských tímov skvelé druhé miesto. Na slávnostnom vyhlasovaní mal okrem odovzdávania ocenenia aj ďalšiu milú povinnosť – krstil knihu s názvom Štefan Svitko a Dakar, ktorá mapuje jeho účinkovanie na rally súťažiach, na ktorých sa doteraz zúčastnil. Autor knihy Peter Haršáni neskrýval radosť a pri krste prezradil niečo o tvorbe knihy: „Určite najťažšie bolo prekonať to nutkanie, neposunúť jej vydanie a pridať tam aj tento posledný ročník. Lenže sa mohlo ľahko  stať, že  ďalšie ročníky Dakaru zajazdí Števo rovnako dobre a opäť by sme to posúvali, až napokon by sme tú knihu nikdy nevydali.“ Krstným otcom novej knihy sa stal Anton Molnár, riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie Slovnaft a. s.. Takisto sa z nového diela tešil: „V prvom rade cítim veľkú zodpovednosť, pretože kniha mapuje cestu človeka, ktorý, dovolím si tvrdiť, je najväčším klenotom slovenského motoristického športu v posledných rokoch. Verím, že kniha poteší a zároveň aj motivuje mladú generáciu jazdcov k tomu aby Števa nasledovali.“