Rady od babičky: Na nádchu cibuľa a cesnak

Je leto, ale s prechladnutými akoby sa vrece roztrhlo a upchatý nos, problémy s dýchaním i bolesti hlavy poriadne trápia mnohých. Ak aj vás prepadla nádcha, vyskúšajte prírodné cibuľové a cesnakové recepty – skvele nahradia antibiotiká.

 

Víno z cesnaku

Cesnak je známe prírodné antibiotikum, ktoré ochraňuje imunitný systém a posiľňuje organizmus. Na nádchu pomôže cesnakové víno, na ktoré potrebujeme dvadsať strúčkov cesnaku a  citrón. Cesnak rozotrieme, zmiešame so šťavou z troch citrónov a zalejeme vriacou vodou. V uzavretej nádobe skladujeme tri dni na tmavom mieste. Napokon jednu veľkú lyžicu cesnakového vína vypijeme vždy pred jedlom.

Cesnakové kvapky

Aj originálne domáce kvapky z cesnaku pôsobia na nádchu a kašeľ. Na prípravu potrebujeme 300 gramov cesnaku a 250 mililitrov vodky. Rozotrený cesnak zalejeme vodkou a necháme v nádobe na tmavom mieste týždeň lúhovať. Scedený nápoj prelejeme do uzavretej fľaše a uložíme na chladnom mieste. Dvakrát denne užívame po desať kvapiek, môžeme ich pridať aj do mlieka.

Cibuľový sirup

Med s cibuľou vyliečia aj prvé príznaky upchaného nosa. Na prípravu sirupu potrebujeme šesť veľkých cibúľ a tri lyžice medu. Nadrobno pokrájanú cibuľu zmiešame s medom a zmes nad parou varíme pol hodinu. Scedený sirup užívame každú hodinu, stačí jedna lyžica.

Med  a cibuľa

sú výborný pomocníci proti kašľu. Cibuľový med pripravíme z pol kila medu, cibule a fenikla. Rozomletú cibuľu s feniklom stačí vmiešať do horúceho medu, do 40 stupňov, a po desiatich dňoch je cibuľový med na svete. Pridávame ho do čaju alebo do mlieka.    

Pohánka na krčové žily

V súčasnosti je pohánka hitom zdravej výživy. Vedeli ste však, že sa u nás používala už v 12. storočí? Vďaka tomu, že obsahuje prírodný rutín, významne pôsobí na reguláciu krvnej zrážanlivosti, znižuje priepustnosť krvných kapilár, a to zabraňuje praskaniu ciev.  Pohánka sa odporúča aj ako diéta pri zažívacích problémoch.

Vybieľte si škvrny

Mnohé ženy trápia pigmentové škvrny. Ako ich odstránime? Stačí, ak si pripravíme bieliacu masť z mandľového oleja, horčicových semien a citrónu. Horčicové semienka rozmelieme na prášok a spolu s piatimi gramami mandľového oleja a citrónovej šťavy dôkladne premiešame. Masť na škvrny natierame každý večer.

Maska na alergickú pleť

Máte problematickú pokožku, ktorej nepomáha žiadny krém a píling ju len viac podráždi? Zmiešajte biely jogurt s rozomletou praženou sójovou kávou a  na desať minút si zmes naneste na tvár. Domáca maska pleť dôkladne očistí od odumretých buniek, vypne ju a najmä upokojí.

Zázvor posilňuje imunitu

Na oslabený imunitný systém, alebo pri prvých príznakoch chrípky pomáha zázvorový čaj. Zázvor stačí rozdrviť, prevariť vo vriacej vode a čajový odvar piť dvakrát za deň.

Autor: -aka-