Britská spoločnosť Bullitt Group spolupracuje s čipsetovým gigantom MediaTek. Pripravuje prvý smart telefón so satelitnou komunikáciou

Bullitt Group, inovatívna britská spoločnosť zaoberajúca sa výrobou a predajom smartfónov, uzavrela partnerstvo s popredným svetovým dodávateľom čipových setov MediaTek na uvedenie prvého smartfónu na svete, ktorý bude obsahovať technológiu obojsmerného satelitného zasielania správ. Telefónna a satelitná služba OTT bude komerčne dostupná v prvom štvrťroku 2023 a bude zahŕňať bezplatnú satelitnú funkciu SOS*.

 

Bullitt a MediaTek intenzívne spolupracovali počas posledných 18 mesiacov, aby umožnili budúcej generácii 5G smartfónov navrhnutých spoločnosťou Bullitt priamu satelitnú komunikáciu. Bullitt je prvý, kto používa čipový set 3GPP NTN (Non-Terrestrial Network) od MediaTeku. Súbežne bol tiež vyvíjaný softvér a komponenty na poskytovanie služieb satelitného zasielania správ OTT.

Softvér zariadenia je inteligentný a prepne sa na satelitné spojenie iba v prípade, ak nie je k dispozícii žiadne mobilné alebo Wi-Fi pripojenie. Služba sa integruje s existujúcimi kontaktmi používateľa a poskytuje bezproblémový zážitok pri používaní satelitného spojenia na komunikáciu s telefónom v mobilnej sieti. Čas počiatočného pripojenia k satelitu a odoslanie správy je približne 10 sekúnd.

„Bullitt navrhuje a vyrába mobilné telefóny pod licenciou značiek Cat (Caterpillar Inc.) a Motorola. Za viac ako 13 rokov dobre rozumieme našim zákazníkom, ktorí sú často vo voľnej prírode a často na okraji mobilného pokrytia. Globálne strácajú používatelia mobilných telefónov signál na desiatky miliárd hodín ročne. Len Američania stratia signál na viac ako 22 miliárd hodín ročne**. Všetci sme to niekedy zažili. V závislosti od situácie môže strata signálu znamenať nepohodlie, frustráciu, úzkosť, stratu produktivity, ale dokonca aj stratu života,“ hovorí Richard Wharton, spoluzakladateľ spoločnosti Bullitt Group.

„Už dlho vieme, že odpoveď je vo využití satelitu, ale integrácia do smartfónu vytvára obrovské technické výzvy. MediaTek a Bullitt zdieľajú priekopníckeho ducha a históriu inovácií, takže teraz, takmer dva roky od začiatku našej spolupráce, spoločne stojíme na čele novej éry v telekomunikáciách. Naši partneri z radov operátorov tak môžu ponúknuť zákazníkom úplný pokoj a istotu bezproblémovej komunikácie,“ dodáva.

„Tento vzťah nadväzuje na našu dlhoročnú históriu inovácií a vedúce postavenie vo formulácii štandardu 3GPP NTN, ktorý kombinuje mobilnú a satelitnú konektivitu v jednom zariadení. Okrem najnovšej mobilnej technológie a najsofistikovanejších a najvýkonnejších funkcií mobilného pripojenia, na ktorých pracujeme, sa úsilie 3GPP NTN zasadzuje o to, aby výrobcovia zariadení mali prístup k satelitnému pripojeniu. Sme veľmi hrdí na to, že sme vytvorili technológiu obojsmerného satelitného zasielania správ použitú v tomto prvom komerčne dostupnom telefóne, a na to, že sme priekopníkmi vo vytváraní ekosystému založeného na štandardoch 3GPP NTN pre satelitnú komunikáciu,“ uzatvára JC Hsu, Corporate Vice President a General Manager, Wireless Communications Business Unit v spoločnosti MediaTek.

* Satelitná služba SOS je poskytovaná zadarmo počas prvých 12 mesiacov
**Zdroj: https://www.opensignal.com/2019/09/24/mobile-experience-in-rural-usa-an-operator-comparison