CITROËN E-MEHARI: HVIEZDA RETROMOBILE 2016

(C)NICOLAS ZWICKEL

Máj 1968… Zatiaľ čo jedna generácia hádzala v uliciach Paríža dlaždice a bila sa za viac slobody, značka CITROËN vyvíjala nadčasový model na voľný čas: Méhari. Atypický kabriolet využíval techniku modelu Dyane 6 a na vtedajších cestách pripomínal niečo ako UFO na kolesách. Nečudo. Jeho nezameniteľný vzhľad sa odlišoval od tradičných kabrioletov.

CITROËN Méhari bolo univerzálne, praktické a úsporné vozidlo ako stvorené na výlety na pláž. Predurčovala ho na to aj jeho ľahká plastová karoséria (525 kg), ktorá odolávala hrdzi a dala sa umyť prúdom vody. Za okamžitou a stálou popularitou tohto malého CITROËNU stála aj jeho variabilita bez obmedzení či pestré farby.

CITROËN Méhari symbolizoval nespútanú slobodu a radosť zo života a rýchlo sa stal spoločenským fenoménom. Darilo sa mu aj vo filmových úlohách, zvlášť populárny bol v sérii filmov Žandári s nezabudnuteľnými Louisom de Funèsom. Presadil sa aj pri dobrodružných výpravách po svete (Liège – Dakar – Liège v roku 1969 či Paríž – Kábul – Paríž v roku1970). Zároveň bol spoľahlivým a verným spoločníkom francúzskej armády a bezpečnostných zložiek. Za takmer 20 rokov, do roku 1987, si CITROËN Méhari zaknihoval 145 000 vyrobených kusov.

O takmer 30 rokov po skončení tejto významnej kapitoly v dejinách značky CITROËN, sa na svet opäť hlási nevšedné vozidlo na voľný čas. Značka CITROËN sa opäť vracia k označeniu Méhari: E-MEHARI. Novinka využíva
rovnaký koncept ako predchodca (kabriolet so štyrmi miestami, úplne odmontovateľná strecha, plastová karoséria s umývateľným interiérom anveselými farbami), no pridáva najmodernejší plne elektrický pohon(napájaný lítiovo-polymérovými batériami, ktoré dodáva spoločnosť Groupe Bolloré), ktorý presne korešponduje so zameraním vozidla.

Vozidlo by sa malo dostať do predaja na jeseň a tak návštevníci výstavy RETROMOBILE 2016 (od 3. do 7. februára 2016 – Paríž, výstavisko Porte de Versailles) uvideli CITROËN E-MEHARI v predpremiére. Popri tom mohli (znovu) spoznať aj pôvodný model Méhari. Zažili tak neopakovateľný „návrat do budúcnosti“!