Čo sa stalo s nezničiteľnou Toyotou Hilux z Top Gear?

Nezničiteľná Toyota

V piatom dieli 3. série programu Top Gear sa redaktori Jeremy Clarkson a James May pokúšali zničiť auto, ktoré má povesť nezničiteľného – Toyotu Hilux.  Zapálili ho, utopili ho v mori, narážali doňho demolačnou guľou a zvrhli naň karavan. Auto vydržalo všetky druhy tohto ,,mučenia” a zakaždým bolo schopné naštarovať motor a pohnúť sa.  Odvtedy už prešiel istý čas a niektorí fanúšikovia sa zamýšľajú, kde skončil legendárny pick-up. Ocitol sa na vrakovisku? Kdeže! Je jednou z atrakcií výstavy World of Top Gear v Národnom múzeu motorizácie, ktoré sa nachádza v rezidencii Beaulieu neďaleko britského mesta Southampton.

Svet Top Gear

Na výstave World of Top Gear môžu návštevníci obdivovať kolekciu vozidiel, ktoré vystúpili v slávnej show. Prednedávnom bola výstava omladená, aby odzrkadľovala zmeny v programe, spojené s jej novými  moderátormi – Mattom LeBlancom, Chrisom Harrisom a Rorym Reidom.

Vo World of Top Gear nájdeme množstvo rozličných atrakcií – The Challenge Gallery, Enormodrome, Heritage Corridor Timelide, ktorý predstavuje 40-ročné dejiny motoristickej show, ako aj Test Track Challenge, kde je možné vyskúšať si riadenie diaľkovo ovládaných áut, okrem toho špeciálne miesto na fotenie sefíčok a napokon simulátor Top Gear.

Toyota GT86 – rozvážna a dynamická

Hala Enormodrome je vlastne replikou televízneho štúdia, v ktorom sa nakrúca slávna morotistická show. Hneď pri vchode stojí hviezda série Reasonably Fast Car – červená Toyota GT86. Pri otvorení novej výstavy povedal Chris Harris, ktorý testoval kupé Toyoty v programe: „Som veľmi rád, že skupina Reasonably Fast Car si vybrala do programu Toyotu GT86. Som presvedčený, že na tento účel je to dokonalé auto. Bolo veľmi zábavné sledovať, ako piloti bojovali, aby udržali auto na trati, keď sme vypli všetky elektronické systémy. Celý tím Top Gear miluje riadiť  Toyotu GT86 v šmyku. A dokonca aj keď máme okrem Toyoty na výber superautá luxusných značiek, jazda v GT86 na trati prebúdza obrovskú radosť.”

Pasia britského lorda

World of Top Gear je možné navštíviť v Beaulieu pri príležitosti návštevy National Motor Museum, v ktorom je zhromaždených viac ako 250 automobilov. História múzea v rezidencii Beaulieu są začala v roku 1952, keď lord Edward Montagu sprístupnil palác a jeho záhrady verejnosti a vystavil aj 5 áut svojho otca, milovníka a propagátora motorizácie.  Táto prvá skromná kolekcia sa už zakrátko – pod vplyvom veľkého záujmu verejnosti o automobily – premenila na bohatú zbierku, ktorá v roku 1972 získala status Národného múzea motorizácie. Dnes patrí k najväčším turistickým atrakciam Veľkej Británie.