Desiatky vedcov sa spájajú v boji za ochranu vlkov: Prečo ministerstvo ignoruje odborné výskumy?

Vlk je vo vážnom ohrození. V najbližších dňoch by sa malo rozhodnúť o tom, či bude po troch rokoch celoročnej ochrany na Slovensku opätovne umožnená streľba tejto vzácnej šelmy. Desiatky vedcov z celého Slovenska sa pridávajú k neziskovým organizáciám WWF Slovensko, My sme les a Aevis, aby spoločne apelovali na Ministerstvo životného prostredia. V otvorenej výzve ministrovi vyjadrujú hlboké znepokojenie nad ignorovaním vedeckých argumentov a vyzývajú ho k stiahnutiu návrhu novely vyhlášky, ktorou sa umožní lov vlka.

 

Tento týždeň prebiehali na pôde Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) viaceré rozporové konania, ktoré sa týkali diskusií o budúcnosti vlka. Zúčastnili sa ich aj zástupcovia WWF Slovensko a iniciatívy My sme les, ktorí počas rokovaní upozornili na viaceré problémy súvisiace s opatreniami, ktoré chce minister v najbližších dňoch uviesť do platnosti:

  • Ignorovanie vedeckých analýz: Ministerstvo životného prostredia sa odmietlo zaoberať dlhoročnými štúdiami a analýzami renomovaných vedcov a vedeckých inštitúcií.
  • Nezverejnené podklady: Argumenty ministerstva sa opierajú o „internú analýzu“, ktorú ministerstvo nateraz nezverejnilo ani neposkytlo verejnosti.

„Ministerstvo životného prostredia síce absolvovalo rozporové konanie, ale výsledok je nulový. Žiadne vedecké argumenty neboli akceptované a namiesto toho sa prijímajú rozhodnutia založené na nejasných a nezverejnených podkladoch,“ uviedla Katarína Butkovská, expertka WWF Slovensko na ochranu prírody.

MŽP SR argumentuje aj rastúcou populáciou vlka a škodami, ktoré vlk spôsobuje na hospodárskych zvieratách. Odborníci však dlhodobo upozorňujú, že plošný odstrel v konečnom dôsledku farmárom nepomôže a neprinesie želaný výsledok. Práve naopak, situáciu môže ešte zhoršiť. Podľa oficiálnych údajov Štátnej ochrany prírody SR o veľkosti populácie slovenských vlkov, by navyše navrhovaná kvóta 74 kusov na odstrel predstavovala stratu 12 až 24 % z celkovej odhadovanej vlčej populácie.

„Rokovanie skončilo bez jediného prieniku alebo dohody. Ministerstvo sa rozhodlo ignorovať vedecké poznatky a výsledky štúdií, na ktorých sa tu roky pracovalo. Čo je však najpodstatnejšie, zástupcovia MŽP SR neboli schopní predložiť žiaden dôkaz, analýzu alebo dáta, podľa ktorých by odstrel vlkov viedol k zníženiu škôd na hospodárskych zvieratách zdôraznil Marek Kuchta z iniciatívy My sme les.

Mimovládne organizácie v rámci rozporového konania upozornili aj na výskumom preukázaný pozitívny dopad vlka na znižovanie nehodovosti s raticovou zverou, ktorý bol zistený v štáte Wisconsin v USA. Po obnovenom výskyte vlkov v konkrétnom území klesla nehodovosť s jeleňou a srnčou zverou o 24%, pričom hodnota škôd na majetku, ktorým tak bolo zabránené, bola  63-krát vyššia, ako škody, ktoré vlk spôsobil v danom území na hospodárskych zvieratách. Strety áut so zverou na Slovensku pritom predstavujú vážny problém a tvoria až 10% škôd na motorových vozidlách, pričom podľa poisťovní tieto nehody často priamo ohrozujú život a zdravie posádky auta. Zástupcovia ministerstva túto pripomienku odmietli zohľadniť.

 

Otvorená výzva ministrovi

Organizácie WWF Slovensko, My sme les a Aevis podávajú otvorenú výzvu ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi, aby návrh novely vyhlášky stiahol z legislatívneho procesu. Pod výzvu za zachovanie celoročnej ochrany vlka sa v priebehu dvoch dní podpísalo viac ako 60 odborníkov a vedcov z celého Slovenska a ďalší pribúdajú.

V otvorenej výzve ochranári a vedci spoločne požadujú okrem zachovania celoročnej ochrany vlka aj rešpektovanie vedeckých štúdií pri prijímaní akýchkoľvek ďalších opatrení. „Vlk je kľúčovým predátorom, ktorý plní nezastupiteľnú úlohu v ekosystéme. Plošný lov nie je vedecky opodstatnený a môže viesť k nenapraviteľným škodám pre celú populáciu aj ekosystém,“ uzatvára Branislav Tám, odborník na ochranu veľkých šeliem z WWF Slovensko.

Zdroj: Michaela D.