Elektrická budúcnosť v podaní značky Jaguar

Tesla je jasným kráľom elektrických áut, to je bez debaty. Silné značky ako BMW, Audi, Mercedes a VW sú však rozhodnuté zatriasť s jeho trónom. Spoločne s nimi aj Jaguar, ktorý teraz predstavil elektrický crossover nazvaný I-Pace.

 Silnejúci trend ekologických elektrických áut neobišiel teda ani značku Jaguar. Kreatívne hlavy si sadli a vymysleli nový model I-Pace, zatiaľ vo forme štúdie. Prvé vlastné elektroauto predstavili Angličania na práve prebiehajúcom autosalóne v Los Angeles, na cesty by sa malo dostať v reálnej podobe v roku 2018.

Jaguar použil elektrický pohon s výkonom až 400 koní, ktorý by mal umožniť vozidlu vystreliť z 0 na 100 km/h za štyri sekundy. Medzi ďalšie zaujímavé technické údaje patrí aj krútiaci moment s hodnotou 700 Nm. Podrobnosti o najvyššej rýchlosti a hmotnosti si však výrobca ešte ponechal pre seba.

Energiu poskytujú akumulátory s kapacitou 90 kWh, ukryté v priestore medzi nápravami, v podlahe vozidla. Inak – každá náprava dostala svoj vlastný elektromotor. Dojazd by mal podľa údajov výrobcu dosahovať až 500 kilometrov, nabitie na 100% by malo trvať zhruba dve hodiny.

Opticky sa koncept I-Pace orientuje smerom k úspešnému SUV Jaguar F-Pace. Elektrická novinka je však nižšia, plochšia a aj celkovo kratšia. Rázvor náprav však narástol. Presné rozmery interiéru (s virtuálnymi prístrojmi) zatiaľ nepoznáme, údajne sa však už dosť podobajú na budúce sériové prevedenie.

Zaujímavosťou je aj to, že auto nebude mať zadný stierač, ten totiž nahradí samočistiace sklo. Cenovo by sa elektrický crossover mal pohybovať jemne nad sumou 70 000 eur.