Expert na vypočúvanie a mladá policajtka. Je tu Obscuritas

Na začiatku bola takmer „bežná“ vražda futbalového rozhodcu v jednej štokholmskej štvrti. Z vraždy obvinili Costu, otca jedného z hráčov. Dôkazy sú jasné, sedia, ale… Rozhodcom bol afgansky utečenec Jamal, je rok 2003 a v Iraku zúri vojna. Naozaj ho zabil Costa? Alebo ide o niečo viac?!
Obscuritas – Útek z tmy.

 

Píše sa rok 2003 a USA práve napadli Irak. Neznámy páchateľ zavraždí v Štokholme futbalového rozhodcu pôvodom z Afganistanu. Polícia zatkne búrliváka Giuseppeho Costu a osloví profesora psychológie Hansa Rekkeho, špičkového odborníka na vypočúvacie techniky, aby vymámil z Costu priznanie. Rekke však po prečítaní vyšetrovacieho spisu spochybní teóriu vyšetrovateľov, čo sa stretne s nevôľou. Costa sa dostáva na slobodu a polícia tápe v hmle bez jedinej stopy.

Len Micaela Vargasová, neistá mladá policajtka zo štokholmskej prisťahovaleckej štvrte, ktorá sa stala členkou tímu v podstate omylom, sa odmietne vzdať a vyhľadá Rekkeho na vlastnú päsť. Tento nerovný pár objaví v okolnostiach vraždy nečakané a záhadné prvky. Stopy ich privedú k poľovačke na teroristov zo strany CIA aj k snahe Talibanu odstrániť z Afganistanu hudbu, lebo podľa ich výkladu navádza na hriech.
Kto bol futbalový rozhodca v skutočnosti? Obeť či páchateľ?

Obscuritas – Útek z tmy má zaujímavú rozprávačskú perspektívu, krátke kapitoly, priamočiare a niekedy až minimalistické dialógy, ktoré prispievajú k dynamike. Lagercrantz postupne a premyslene odkrýva, čo všetko je za vraždou futbalového rozhodcu. Flashbacky z Afganistanu odkrývajú podstatu, pekne sa to na vás valí a vy si spájate všetko do jedného príbehu.

 

David Lagercrantz
Na švédskej literárnej scéne sa objavil v roku 2009 románom Syndafall i Wimslow (Hriech vo Wilmslowe). Jeho kniha o živote švédskej futbalovej legendy Jag är Zlatan (Som Zlatan, 2011) sa zaradila medzi najpredávanejšie knihy v krajine.

V roku 2015 úspešne nadviazal na trilógiu Stiega Larssona Millennium románom Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti (IKAR 2015) a ďalšími dvoma pokračovaniami Muž, ktorý hľadal svoj tieň (IKAR 2017) a Dievča, ktoré musí zomrieť (IKAR 2019). Román Obscuritas – Útek z tmy je prvou časťou novej detektívnej série.

 

Začítajte sa do novinky Obscuritas – Útek z tmy:

Jeden
Policajný riaditeľ je idiot.
Všetko je od veci.
Komisár Fransson na ňu vychrlil všetky strasti zatrpknutého zamestnanca a Micaela Vargasová ho už nevládala počúvať. Okrem toho jej bolo v aute príliš horúco a spoza okna sa jej vysmievali prepychové vily Djursholmu.
„Neprešli sme to?“ spýtala sa.
„Neviem, dievča moje, nechodím sem často,“ urazene ju zahriakol Fransson.
Zakrátko odbočili do rozsiahlej záhrady, kde zastali pred veľkým kamenným domom lemovaným bledými stĺpmi. Znervóznela. Za normálnych okolností pracovala ako hliadka. Toto leto sa však stala súčasťou vyšetrovacieho tímu, keďže disponovala informáciami o podozrivom Giuseppem Costovi. Zväčša prispievala len jednoduchou rešeršou, no teraz si ju Fransson zavolal na návštevu profesora Rekkeho, ktorý im mal pomôcť s prípadom.
„To musí byť jeho žena,“ poznamenal Fransson pri pohľade na peknú ryšavku v bielych nohaviciach, ktorá im kývala z altánku.
Vyzerala ako vystrihnutá z filmu. Spotená Micaela v pomykove vystúpila z auta a prešla po úhľadne pohrabaných kamienkoch parkoviska k domu.

Milan Buno, knižný publicista