Hovorí sa, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Neplatí to však v prípade, že milujete otužovanie.

Počas pandémie bola väčšina športovísk zatvorená a na šport ostával priestor len vonku v prírode. Mnohí sa tak pustili do otužovania.
Neviem, či to môžeme nazvať módnou vlnou, hitom, alebo len jednoducho novou činnosťou v rámci starostlivosti  o seba a o svoje zdravie, podobne ako beh alebo fitko.

Prínosy otužovania

Otužovanie má veľa benefitov. Svojím spôsobom je to športová činnosť.  Otužovanie vo vode pod 10°C je označované ako športové otužovanie. Medzi známe benefity otužovania patria najmä:
– Posilnenie celkovej imunity
– Posilnenie srdcovo cievneho systému, zvýšenie elasticity ciev
– Lepšie prekrvenie pokožky- Lepšia regenerácia organizmu
– Zlepšenie telesnej kondície, upevňovanie zdravia
– Duševná očista
– Posilnenie psychiky , pevnej vôle, sebadôvera
– Posilnenie zdravých vzorcov a činností v životnom štýle
– Zníženie šance respiračných ochorení
– Liečenie alergie chladom

 

Človek ktorý začne otužovať tak urobí veľký krok vpred.

Navyše zážitok z otužovania je ozaj „mocná záležitosť“,  za krátku dobu sa vypustí do tela množstvo endorfínov a v kombinácii s pocitom, že človek prekoná sám seba a spraví niečo pre svoje zdravie, je to jedna z topiek na zážitky.

Je veľká pravdepodobnosť, že tí, ktorí otužovanie vyskúšali, v tom  budú pokračovať.
Vladimír Pauco, zakladateľ zdraveotuzovanie.sk, hovorí: „Je to jednoducho úžasná  aktivita, ktorá prinesie  vynikajúce pocity a posilní fyzické aj psychické zdravie a zrýchľuje regeneráciu. Práve preto sa aj profi športovci po súťažných výkonoch často ponárajú do kade s ľadom!“

Už ste otužovanie skúsili?

Ak nie, je najvyšší čas sa zamyslieť, lebo práve teraz na jeseň je vhodná príležitosť s otužovaním v jazerách začať.
Samozrejme, otužovanie nie je len o ľadových jazerách. Dá sa otužovať aj sprchou, no tieto dve veci sa navzájom nevylučujú, naopak, dopĺňajú sa .

Aj nežné pohlavie si zamilovalo otužovanie, Foto: Vladimir Pauco, zdraveotuzovanie.sk

Veď nezvládam ani studenú sprchu

Zdá sa vám studená sprcha nepríjemná?  Žiaden strach. Nie ste sám, paradoxne, studená sprcha je pre mnohých nepríjemnejšia ako otužovanie v ľadovom jazere. Otužovanie v ľadových jazerách a riekach má svoje čaro, je to úplne iná úroveň zážitku, prírody, a keďže väčšinou chodia ľudia v skupinkách, je to aj spoločenská aktivita. Navyše cítite ducha prírody a to dáva otužovaniu úplne iný náboj ako otužovanie v sprche.

Pri otužovaní v jazerách ste v kontakte s prírodou. Foto: Vladimir Pauco, zdraveotuzovanie.sk

Pre všetkých začínajúcich otužilcov článok odporúčame článok „Ako začať otužovať“,  ktorý zahŕňa bezpečný a zdravý postup od skúsenych otužilcov a ľadových medveďov.

Na portáli Zdravé otužovanie nájdete aj množstvo ďalších užitočných informácií, základné pravidlá otužovania, informácie o prvej pomoci a mnohé ďalšie.

Otužilecká diera, tu sa už plávať nedá, tu už otužilci len kačičkujú. Foto: Vladimir Pauco, www.zdraveotuzovanie.sk

Facebook a najväčšia skupina otužilcov a plavcov

Sociálne siete dnes už zasahujú do každej oblasti života, či sa nám to páči alebo nie.
Ak sa chcete spýtať, či poradiť, na Facebooku existuje skupina, kde si otužilci  a plavci z celého Slovenska vymieňajú skúsenosti a informácie o otužovaní, plávaní a otužileckých miestach. Najväčšia je Otužilci a plavci.

 

Držíme palce

Aj ja sám som si to vyskúšal a pokračuiem v otužovaní už niekoľko rokov. Ak váhate, musíte sa rozhodnúť sami. Ale nikdy neviete, pokiaľ to nevyskúšate 🙂 Už len nájsť dobrú partiu.

Zdroj: Vladimír P.