Bude z Lexusu ES inteligentná štvorkolka?

Spoločnosť Lexus pracuje na novom, inteligentnom pohone všetkých štyroch kolies pre hybridné automobily.  Japonskí inžinieri ho použili v porototypovom modeli ES. Prvé skúšobné jazdy už má za sebou.

Nový pohon všetkých kolies sa nazýva E-Axle. Systém je spojený s hybridnou jednotkou a podobne ako  systém E-Four, známy z hybridov značky Lexus, poháňa zadnú nápravu pomocou dodatočného elektromotora. Takáto konfigurácia eliminuje  hnací hriadeľ, čo opäť uľahčuje zachovanie priestoru vo vnútri auta. V systéme E-Axle má výkon zadného elektromotora predstavovať okolo 80 – 100 kW, čiže až 135 k. V súčasnosti produkuje hybridný pohon predných kolies celkový výkon 218 k.

Debut už čoskoro
Inžinieri spoločnosti Lexus predpokladajú, že  nový pohon  4×4 E-Axle sa dostane do vozidiel japonského výrobcu začiatkom budúceho desaťročia.  Použitie modelu ES ako prototypu naznačuje, že bude jedným z prvých áut, ktoré budú vybavené takouto technológiou. Japonskí novinári, ktorí už mali možnosť testovať sedan s novým pohonom zdôrazňujú, že autom nielen jazdí s istotou, ale dáva aj pocit väčšej sily.

Zdroj: EF