Jednoduché triky, ako predĺžiť životnosť práčky a ušetriť

Zdroj obrázka: ReaLiia/Shutterstock.com

Kúpa práčky väčšinou patrí medzi väčšie investície do domácnosti. Práčky sú dostupné v mnohých prevedeniach a cenových reláciách, no určite sa tej svojej aktuálnej nechcete vzdať len preto, že stráca na atraktívnom vzhľade. Častým dôvodom výmeny za nový model je porucha, ktorá sa však dá veľmi jednoducho vyriešiť výmenou náhradného telesa.

 

Aby sme vám životnosť vašej obľúbenej práčky pomohli predĺžiť a v dnešnej ťažkej dobe ušetriť na aj na ročnom vyúčtovaní nájomného, zostavili sme pre vás viac jednoduchých tipov a trikov, ako životnosť najdôležitejšieho spotrebiča v domácnosti predĺžiť.

 

Zabráňte kondenzácii

Kondenzácia na dvierkach práčky nie je nezvyčajná, no môže sa stať, že v jej dôsledku zostane v práčke príliš veľa vody a vlhkosti. Príčinou môže byť upchatie vedení. Najhoršie na tom je, že voda zostávajúca v práčke často vedie k nepríjemným zápachom samotného prádla.

Potrubie v práčke je preto vhodné čistiť každé tri až štyri mesiace, aby mohla voda dobre odtekať a zostala v práčke len malá kondenzácia. Na to by ste mali použiť bežný čistič práčok z drogérie. V opačnom prípade môžete pri dlhodobom podceňovaní vlhkosti časom premýšľať nad novým ohrievacím telesom. Aj nové náhradné diely Bosch sú však oveľa lacnejšie než samotná kúpa práčky.

 

Vyčistite filter

Filter v práčke by ste mali dôkladne vyčistiť raz alebo dvakrát ročne. Pri každom modeli je možné filter ľahko vybrať a vyčistiť. Ak filter nečistíte pravidelne, môže ľahko dôjsť k jeho upchatiu, keď sa na filtri usádzajú nečistoty a vlákna. Tieto látky tiež často predstavujú značné riziko požiaru práčky.

 

Pozor na nečistoty v bubne

Súčasťou práčky je aj prací bubon, ktorý sa zašpiní rýchlejšie, ako si myslíte. Prečo je to tak? Nadmerné používanie pracieho prostriedku a aviváže môže rýchlejšie opotrebovať časti bubna. Okrem toho je prací bubon tá časť stroja, v ktorej sa opäť čistí veľmi znečistená bielizeň. Väčšinu času sa pri početných pracích cykloch všetka nečistota nezmyje a trochu zostane v bubne. Vidno to najmä na silikónovom okraji okolo otvoru stroja.

Preto sa odporúča pravidelne utierať bubon a silikónový okraj jednoduchou handričkou a nejakým univerzálnym čistiacim prostriedkom. Pomôže to aj kvalite ohrievacieho telesa, ktoré sa môže veľmi rýchlo poškodiť aj pod nánosom vodného kameňa. Aj náhradné ohrievacie teleso Bosch si však môžete vymeniť bez nutnosti kúpy novej práčky a ušetriť.

Zdroj obrázka: ReaLiia/Shutterstock.com