Kinetické sedadlo utkané z pavúčieho hodvábu

Na parížskom autosalóne 2016 (1. – 16. október) sa vo svetovej premiére predstaví revolučný koncept automobilového sedadla Lexus Kinetic Seat. Jeho radikálne nekonvenčná sieťovinová konštrukcia je výsledkom prehodnotenia pohľadu na funkčné princípy automobilových sedadiel.

Ľudská chrbtica umožňuje stabilizovať polohu hlavy. Panva a hrudník sa môžu vďaka nej otáčať proti sebe, čo umožňuje udržiavať hlavu v stabilnej polohe aj pri chôdzi či behu. Tento pohyb sa snažili zohľadniť konštruktéri pri návrhu sedadla, ktorého sedacia časť aj operadlo kopírujú pohyby tela cestujúceho, vznikajúce pôsobením jeho hmotnosti a vonkajších síl. Tým sa prirodzene tlmia pohyby hlavy človeka sediaceho na sedadle, ktoré vznikajú pri pohyboch vozidla, vďaka čomu sa minimalizuje vychyľovanie zorného poľa.

Cestovanie v takomto sedadle je menej unavujúce, čo vodič vníma ako vyšší komfort pri šoférovaní. Poťahy sedadla sú tvorené sieťovinou so štruktúrou pripomínajúcou pavúčiu sieť s vláknami vychádzajúcimi lúčovito zo stredu operadla. Táto sieťovina je dostatočne pružná, aby mohla tesne obopnúť telo cestujúceho, a tým rozptýliť pôsobiaci tlak, čoho výsledkom je vyšší komfort sedenia počas dlhších ciest. Stred operadla sa nachádza vo výške lopatiek, čo umožňuje rotačný pohyb hrudníka okolo stredovej osi sedadla. To pomáha stabilizovať hlavu a poskytuje účinnú oporu pre telo. Sedadlo má navyše štíhlejšiu konštrukciu, čo prispieva k zníženiu celkovej hmotnosti vozidla.

Vlákna tvoriace výplň operadla so štruktúrou pavúčej siete sú vyrobené z umelého pavúčieho hodvábu, ktorý je šetrnejší k životnému prostrediu než materiály na báze ropy. Hlavnou zložkou tohto materiálu je bielkovina vyrábaná pomocou mikrobiálnej fermentácie, ktorej spriadaním a ďalším spracovaním vzniká nový materiál, vyznačujúci sa mimoriadnou odolnosťou voči namáhaniu (pevnosťou).