Domov Mix Koľko energie spotrebuje chladnička, TV či práčka? TAKTO s nimi ušetríte

Koľko energie spotrebuje chladnička, TV či práčka? TAKTO s nimi ušetríte

Domáce spotrebiče sú každodennou súčasťou nášho fungovania, no v čase krízy nám doslova žerú peniaze. Týždenník Nový čas pre ženy radí, na čo sa v prípade šetrenia zamerať.

Aj keď nás upokojujú, že zdražovanie elektriny sa nás až tak nedotkne, my ľudia máme zvláštnu schopnosť vidieť katastrofické scenáre. A tak sa v kútiku duše pripravujeme na najhoršie, že zaplatíme oveľa viac za elektrinu i plyn. Aj keby tu nebola energetická kríza, bolo by namieste naučiť sa šetriť. Máme pre vás pár tipov a trikov, ako to v domácnosti urobiť v rámci elektrospotrebičov.

KUCHYŇA

Možno si poviete, že čo už sa dá vymyslieť pri chladničke okrem toho, že si kúpite novú, ktorá bude mať lepšiu energetickú triedu. Nuž, dá sa. Už aj to, že ju postavíte na správne miesto, urobí veľa. Nemala by totiž stáť v blízkosti rúry, sporáka ani radiátora. Platí totiž, že čím je teplota v okolí chladničky vyššia, tým viac energie spotrebuje, aby vnútri udržala žiaduci chlad. Nezabudnite pravidelne odstraňovať námrazu, ak nemáte chladničku a mrazničku, ktoré to zvládajú automaticky. Ak je totiž výparník pokrytý námrazou, tá ho tepelne izoluje a tak znižuje chladiaci výkon. Potom kompresor musí pracovať dlhšie a spotrebuje tak viac elektriny.

Mnohé domácnosti disponujú aj umývačkou riadu. Dnes už majú umývačky ekologické programy, ktoré sú síce časovo náročnejšie, no šetrnejšie k spo­trebe elektriny a vody. Aby šla ako hodinky a nezvyšovala nároky na spotrebu energií, pravidelne ju odvápňujte. Rovnako ako kanvicu či kávovar. Zavápnené spotrebiče totiž majú jednak kratšiu životnosť a jednak žerú viac energie.

 

KÚPEĽŇA

Práčku nezapínajte, ak je poloprázdna, ale ani preplnenú na prasknutie. Voľte tiež nižšiu teplotu. Pranie na 30 až 40 °C stačí väčšine oblečenia. Vyhnite sa predpieraniu, je neúsporné. Ak patríte k ľuďom, ktorí zvyknú vyvárať na 90 °C, zrejme to prehodnotíte. V prípade, že teplotu znížite z 90 na 60 °C, ušetríte asi 25 percent energie. Ak má vaša práčka ekologické programy, tak ich využívajte.

Máte doma sušičku? Pravidelne čistite filter na zachytávanie vláken. Ak bude čistý, spotreba bude nižšia. Najlepším riešením v rámci úspory energie je však sušiť bielizeň voľne a žiadnu sušičku nemať.

Čo sa týka žehlenia, nepreháňajte to s naparovaním. Radšej žehlite bielizeň, keď je ešte mierne vlhká. Ušetríte tak 30 až 50 percent energie. Žehličku zbytočne neprehrievajte a nenechávajte zapnutú, ak ju práve nepoužívate.

 

SVIETENIE

Máte pocit, že nemožno ušetriť? Mýlite sa. Stačí si osvojiť pár vecí. Naučte sa zhasínať. Ak v miestnosti nik nie je, načo sa v nej svieti? V prípade, že máte v domácnosti klasické žiarovky, čo najskôr ich vymeňte za kompaktné. Tie totiž dokážu ušetriť v porovnaní s obyčajnými až okolo 75 percent energie, a ak by ste sa namiesto kompaktných rozhodli pre LED, ušetríte ešte viac. Navyše LED svetlá majú oveľa dlhšiu životnosť než žiarivky a nevadí im časté zapínanie.

Stavte aj na lokálne osvetlenie napríklad pri čítaní. Vtedy vám naozaj stačí malá stolová lampa a nie rozžiarený luster. Viete, že môžete ušetriť aj upratovaním? Možno to znie čudne, no vrstva prachu na svietidlách dokáže pohltiť až 20 percent svetla. A povedzme si úprimne, kto z nás pravidelne utiera luster?

 

ZÁBAVA

Teraz máme na mysli televízor, notebook či počítač. Platí jednoduché pravidlo – ak to nepoužívate, vypnite to. Ak zakaždým vypnete televízor, keď odídete z miestnosti, za rok môžete ušetriť toľko energie, čo postačí na štvormesačný pohon chladničky. Pomôže vám aj zníženie jasu obrazovky.

Nezabúdajte, že keď vypnete televízor, ostáva v takzvanom stand by režime. A vtedy stále žerie energiu. Preto je najlepšie riešenie vytiahnuť ho zo zásuvky, rovnako aj nabíjačky, kávovar či mikrovlnku, ak viete, že ich dlhšie nepoužijete. Sú to možno len zlomky, no počas roka sa toho nazbiera dosť.

Vyskúšajte tiež vypnúť obrazovku počítača či notebooku, keď len počúvate hudbu. Na to obrazovku nepotrebujete. Ušetríte energiu a v prípade notebooku aj životnosť baterky. Vypnite tiež pripojené zariadenia. Skutočne nepotrebujete mať pripojenú hernú konzolu, reproduktory či DVD prehrávač, ak ich práve nevyužívate.

Autor: Redakcia Lepšie Bývanie