Legendárny Nissan GT-R ešte vylepšili

Spoločnosť Nissan na newyorskom autosalóne predstavila nové GT-R modelový rok 2017. Najvýraznejšími zmenami sú vylepšenia jazdných výkonov.

Legenda drtí svojich súperov na všetkých okruhoch sveta už od roku 2007. Napriek tomu si na jej nástupcu ešte budeme musieť počkať. Nissan však nespí na vavrínoch a pre budúci rok model GT-R podrobil rozsiahlemu faceliftu.
Zozadu si zmeny takmer nevšimnete, spredu možno zaregistrujete novú mriežku chladiča s motívom znaku V v matnej chrómovej úprave. Tá je teraz väčšia, takže zabezpečuje účinnejšie chladenie motora, a je opatrená novým vzorom sieťovania. Z mriežky plynulo vychádza aj nová kapota.
Po vstupe do kabíny vás uvíta luxusný interiér, ktorý s výkonným športovým vozidlom tohto razenia dobre ladí. Celá palubná doska i ovládací panel sú nové a sú potiahnuté veľmi kvalitnou kožou s precíznym ozdobným prešívaním, ktoré je dielom tímu TAKUMI. Celá palubná doska je riešená v horizontálnom usporiadaní. Vďaka integrovanej navigácii a ovládaniu zvuku sa znížil počet prepínačov z 27 na 11. Zväčšený 8“ dotykový displej zobrazuje veľké ikony, ktoré spolu s novým ovládaním displeja na stredovej konzole z uhlíkových vlákien zabezpečujú jednoduchú prevádzku. Na novom volante sú inštalované radiace páčky, ktoré umožňujú vodičovi radiť aj počas zatáčania bez toho, že by musel zložiť ruky z volantu. Radiace páčky i ovládače ventilácie sú na dotyk príjemnejšie a pri zopnutí alebo zmene polohy vydávajú krajší zvuk.
Fantastický motor V6 s objemom 3,8 litra, 24 ventilmi a dvoma turbodúchadlami (každý kus je ručne vyrobený špecializovaným technikom tímu TAKUMI) teraz dosahuje najvyšší výkon 565 koní pri 6800 otáčok za minútu. Tento výkon vynikajúcim spôsobom prenáša starostlivo vyladená šesťstupňová dvojspojková prevodovka, ktorá zabezpečuje plynulejšie radenie. Vyladený bol aj dôverne známy zvuk motora modelu GT-R, ktorý znie lepšie než kedykoľvek predtým. Rezonancia nových titánových tlmičov a technológia aktívneho vylepšenia zvuku (ASE) umocňujú zážitok z jazdy pri akcelerácii.
Model GT-R, verzia z roku 2017, prináša ešte dokonalejšie ovládanie v zákrutách. Dokonalú priľnavosť k cestnému povrchu zabezpečujú 20-palcové pneumatiky, ktoré sú nasadené na nových strojovo opracovaných kovaných hliníkových diskoch kolies Y-spoke.
Napriek všetkým zdokonaleniam v oblasti výkonu je model GT-R 2017 doteraz najpohodlnejším vozidlom, ktorému je vlastná elegancia a vkus, aký sa v kategórii vysokovýkonných superšportiakov hľadá len ťažko.
Nissan GT-R 2017 bude k dispozícii tento rok v lete.