Lexus LFA – klenot pre zberateľov. Kde ho kúpite?

Spoločnosť Arts&Revs z Luxemburgu ponúkla na predaj motoristický klenot: čierny Lexus LFA v perfektnom stave. Ikonické japonské superauto je pre zberateľov mimoriadne lákavé,  vyrobili z neho iba päťsto kusov.

Model, ktorý ponúka spoločnosť Arts&Revs, je z roku 2012. Od výrobcu sa dostal do USA, kde prešiel sotva 600 kilometrov. O dva roky neskôr ho priviezli do Európy a po vybavení všetkých formalít a zaplatení poplatkov bol zaregistrovaný vo Veľkej Británii. Aj keď auto má volant na ľavej strane, druhý majiteľ s ním prešiel po anglických cestách 1200 km. V súčasnosti má na tachometri 1800 km. Arts&Revs ho označuje slovami „ako nový”, pretože majiteľ sa oň príkladne staral – na karosérii a kolesách nie sú žiadne škrabance a interiér s červenou kožou pôsobí ako nepoužívaný.

Ako v prípade všetkých Lexusov LFA na trhu s jazdenými vozidlami, aj cena tohto exempláru výrazne prekračuje 375-tisíc USD, teda sumu za nové auto. V ponuke je za 525-tisíc eur.  Je to však dobrá investícia, pretože superautám značky Lexus čas neuberá na hodnote. Naopak, ich hodnota rastie, keďže nástupca LFA je v nedohľadne.

Koncepčný model superauta Lexus predstavili v roku 2005, o dva roky neskôr vznikol prototyp a predsériová verzia uzrela svetlo sveta v roku 2008. So sériovou výrobou začali  koncom roku 2010. Posledný päťstý kúsok limitovanej série opustil továreň v Motomachi o dva roky neskôr.

Ľahká a odolná karoséria automobilu je vyrobená prevažne z kompozitov vystužených uhlíkovými vláknami. Lexus špeciálne pre  LFA vyvinul spolu s Yamahou vidlicový desaťvalec s objemom 4,8 l a výkonom 412 kW pri 8 700 obr/min a s maximálnym krútiacim momentom 480 Nm pri 6800 obr/min a s maximálnymi obrátkami 9500 obr/min, ktorý spolupracuje so sekvenčnou šesťstupňovou automatickou prevodovkou.  Exkluzívne športové kupé má nadčasový dizajn a ponúka jedinečný zážitok z jazdy.