Liga spravodlivosti Zacka Snydera

Režisérsky zostrih filmu Liga spravodlivosti režiséra Zacka Snydera bol dlho považovaný za mýtus. Nikto nevedel či skutočne existuje. Čo bolo predtým, kým sme sa dozvedeli, kým sme sa dozvedeli, že sa môžeme tešiť na Ligu spravodlivosti Zacka Snydera. 

 

 

Existovala skoro štvorhodinová verzia. Neboli to celé štyri hodiny, ale skoro áno. Mal som ju uloženú v notebooku ako vídeo  v QuickTime. A tento súbor mi celé dva roky ležali na ploche. Občas sem ho ukázal svojim priateľom a hovoril som im: „Tento film nikde inde neuvidíte“. Všetky vizuálne efekty boli vo fázy previzualizacii a film som urobil čiernobiely. V takomto stave bol celé dva roky.

Myslel ste, že s ním niekedy niečo urobíte?
Hovoril som si, že možno bude za desať rokov niekto chcieť vytvoriť novú verziu alebo kúsok použiť pre svoj dokumentárny film.

K vydaniu nakoniec došlo vlastne vďaka veľkému záujmu fanúšikov. Čo pre vás táto fanúšikovská kampaň znamenala? A kedy vám došlo, že by váš režisérsky zostrih skutočne môhol oficiálne výjsť?
Uprímne poviem, tá myšlienka sa formovala pomaly. Neprišla len tak z ničoho nič. Definitivny prelom nastal na druhé výročie uvedenía Ligy spravodlivosti 17. novembra 2019, kedy sa fanúšikovia spojili [v kampani na Twitteru] a jednohlasne naliehali: „Chceme Snyderov zostrih“. Vtedy som si definitívne povedal: „No toto!“ a potom  som si pomyslel: „Tak áno, fakt by to mohlo vyjsť.“ Zanedlho potom mi volali z Warner Bros. a pýtali sa: „Aké náročné by to bolo?“

Ako by ste popísali Ligu spravodlivosti Zacka Snydera? Akú ste mali víziu?
Tá vízia je v samotnom názve. Je to Liga spravodlivosti. Všetky tie neuveritelné kultovné postavy som chcel postaviť vedľa seba do jedného tímu, do jednej ligy. Naozaj som chcel, aby sme nazreli hlboko do vnútra každej postavy a aby sme dokázali porozumieť ich psychologickej i emocionálnej stránke, takže keď sa následne spojime do jednej rodiny, divák chápe, prečo to nie je jednoduché. A chcel som sa uistiť, že záporňáci, ktorým sa postavia, nebudú žiadne špáratka. Tak nejak som si to vysnil. Vďaka bohu som mal k dispozicií úžasných hercov a neuveritelného scenáristu Chrise Terrio. Mal som z nich pocit, že ideme spoločne za rovnakým cieľom.

Zmenilo sa počas štyroch rokov medzi natáčaním a vydaním Ligy spravodlinosti Zacka Snydera v zostrihu veľa? Zmenil sa váš pohľad na ten príbeh?
Je to rovnaká verzia, ktorú som dokončil v januári 2017. Bol to prvý strih tohto filmu, ktorý som urobil. Úprímne povedané, bola to ta „najčistšia“ verzia. Pri práci na tejto verzii bolo príjemné preskočiť prostrednú fázu ďalšieho stríhánia a prepracovávania a prejsť príamo k finálnym prácam. Filmy môžu [počas postprodukcie] narážať na rôzne úskalia, do všetkého se môže zamotať politika. Keď sme túto verziu oprášili a pozreli sa na ňu, mali sme pocit, že z nej dýcha umelecká čistota. Všetci sme si ju spoločne pustili v kine. Ja som ju už nejakú dobu nevidel a všetci sme si povedali: „Hej, to je super“.

K dokončení filmu ste ešte niečo málo dotáčali. Aké to bolo vrátiť sa k tej téme po niekoľkých rokoch ako režisér?
Natáčali sme tri dni. Natočili sme len dve kratšie scény. Nie sú nijako rozsiahle, ale sú dôležité. Vidieť sa s hercami a s veľkou časťou pôvodného štábu bolo super. Pracoval som
s hercami, ktorých dobre poznám a mám ich rád, takže to bola veľká zábava.

V tomto filmu po prvý raz naozaj uvidíme Cyborga. Čo sa vám na tejto postave páči a čo do filmu prináša?
Cyborg je v mnohých ohľadoch skutočným srdcom filmu. Pre mňa je to veľmi osobná postava, ktorá sa musela vyrovnať s veľkou stratou a teraz blúdi po svete a vlastne hľadá, kam by mohol patriť. Čo je zač? Myslím, že sa v ňom tak trochu odráža príbeh ostatných členov Ligy spravodlivosti. Keď sa jednotliví hrdinovia spojili do jednej veľkej rodiny, môžeme prostredníctvom Cyborga pozorovať, aké to je, keď nachádza v ich spoločnosti svoje pravé miesto.

Uvidíme tiež prvý raz Darkseida. Je to legendárny komiksový záporniak. Aký je to pocit, oživiť ho vo filme?
Darkseid je zásadna záporná postava. Je to dobyvateľ a ničiteľ svetov. Naozaj milujem politické pozadie jeho sveta, jeho vzťah k svojim poskokom a ich interakcie. Myslím, že je to veľká zábava. Tiež mi prípadá skvelý náš Steppenwolf. Ciaran Hinds je geniálny herec a prepožičiava mu svoj hlas s obrovskou empatiou a srdcom –⁠ nakoľko je to u zápornej postave možné. Považujem ho za neuveritelne zujimavého a „zábavného“ záporniaka.

Tak ste naznačili návrat Jareda Leta jako Jokera, Batmanovho nejvečšieho nepriateľa. Jokera ste uviedli do svojich filmov prvý raz. Čo vás k tomu viedlo?
Existenciu Jokera vo svojom filmovom vesmíre som niekoľkými spôsobmi naznačil vo filme Batman vs. Superman. Vo filmu je Robin mŕtvy. Jeho oblek je uložený ako relikvia
v Batmanovej netopierej jaskyni. Tento pamätník má Batmanovi pripomínať, akú bolesť mu Joker spôsobil. Na Robinovom obleku je napísané: „Ha ha, the joke’s on you.“ To naznačuje hlbší vzťah medzi týmito postavami. Hrozne som chcel pridať scénu s Jokerom a Batmanom. Ich vzťah je pre tento vesmír nesmierne dôležitý. Že som existenciu Jokera vo svojom vesmíre len naznačil, ale s Batmanom sa potom nestretli, bol tak trochu zločin. Preto som to chcel skúsiť napraviť.

Bolo to prvý raz, čo ste mali pod taktovkou Jareda Leta. Aká to bola skúsenosť?
Je to neuveriteľne talentovaný herec so zápalom pre vec. Vychádzali sme spolu výborne. Je svoju postavou a celým týmto svetom rovnako posadnutý ako ja. Pracovať s ním bola radosť. Hneď by som sa s ním pustil do ďalšieho filmu.

Váš film vyjde 18. marca na celom svete. Prečo je pre vás dôležité, aby k nemu všetci dostali prístup súčasne?
Pretože moji fanúšikovia sú z celého sveta a podporovali s neuveriteľným odhodlaním nielen tento film a moju prácu, ale i to, o čom sa snažím šíriť osvetu mimo nej. Informovanosť o duševnom zdraví a prevencia pred sebevraždou sú veci, ktoré sú mi veľmi blízke. Prostredníctvom fanúšikovskej základne sme získali toľko peňazí a pozdvihli sme úroveň povedomia o duševnom zdraví natoľko, že sa nám darí doslova zachraňovať životy. Bolo pro mňa dôležité, aby sa to dostalo do celého sveta.

Práca na tomto filme bola skutočne behom na dlhú trať. Ako sa cítite po dobehnutí do cieľa?
Cítim sa skvelo. Prešiel som si neuveriteľnou katarziou. Pred rokom som si nedokázal predstaviť, že na niečo také dôjde, ale stalo sa to. Zázraky sa dejú. Pre všetkých zúčastnených bola práca na tomto filme nielen nesmiernou výzvou, ale taktiež očistným a radostným procesom. A som tiež nadšený, ako intenzívne sme mohli spolupracovať s fanúšikmi.

Zdroj: Bohuš M.