Londýnska polícia stavila na vodík

Londýnčania bojujú so smogom od 50. rokov minulého storočia. Čisté ovzdušie sa dostalo do ústavy, v 90. rokoch zakázali kúriť uhlím. Nedávno mesto urobilo ďalší krok – Metropolitan Police Service si prevzala prvých  11 vozidiel Toyota Mirai na palivové články. Do roku 2020 budú londýnski policajti jazdiť na 550 autách s nulovými emisiami.

Toyota Mirai je elektrické vozidlo poháňané vodíkovými palivovými článkami. Energia poháňajúca elektromotor vzniká priamo vo vozidle.  Toto revolučné ekologické riešenie eliminuje vypúšťanie emisií a iných škodlivých látok. Zaručuje veľkorysú vzdialenosť dojazdu, komfortnú jazdu a pohodlie aké ponúkajú konvenčné vozidlá strednej triedy s automatickou prevodovkou. Ľahko sa ovláda a má výbornú stabilitu. K pozitívam patrí vysoká dynamika (0–100 km/h za 9,6 s), okamžitý točivý moment po šliapnutí na pedál zaručuje  zrýchlenie bez zdržania, čo zjednodušuje štartovanie na svetlách a zapojenie do premávky.

Policajné Toyoty budú môcť čerpať vodík na jednej z piatich londýnskych vodíkových staníc. Stojí za zmienku, že na naplnenie plnej palivovej nádrže postačia 3 minúty a dojazd je od 550 do 700 km.

V roku 2050 chcú mesto bez emisií

,,Tešíme sa na vozidlá Toyota Mirai, sú to naše prvé vozidlá s nulovými emisiami,” povedal Neil Jerome, veliteľ londýnskej polície. ,,Aj pre londýnsku políciu je povinnosťou starať sa o životné prostredie. Od konca roku 2015 sa snažíme zvýšiť počet hybridných áut a elektromobilov vo vozovom parku. Do roku 2020 plánujeme mať 550 vozidiel s nulovými emisiami.”

Policajné aktivity zamerané na zvýšenie počtu ekologických vozidiel podporuje aj starosta Londýna. Podľa plánov sa má hlavné mesto Veľkej Británie do roku 2050 pýšiť statusom mesta s nulovými emisiami. „Elektrické vozidlá poháňané palivovými článkami hrajú dôležitú úlohu pri podpore znižovania škodlivých emisií a zlepšovaní kvality ovzdušia. Starosta Londýna je odhodlaný podniknúť všetky potrebné kroky na ochranu obyvateľov pred toxickým ovzduším,” dodala Shirley Rodrigues, námestníčka primátora.

Mirai aj v požičovniach

Už v roku 2015 sa vozidlá Toyota Mirai dostali do požičovne áut GreenTomatoCars. Táto firma je výnimočná tým, že svojim klientom ponúka najúspornejšie automobily vyrobené podľa najmodernejších technológií. O rok neskôr ich zakúpila aj britská spoločnosť na prenájom áut Europcar. Grant získala od  Úradu pre nízkoemisné vozidlá  Office of Low Emission Vehicles (OLEV), ktorý vláda Spojeného kráľovstva vyčlenila na podporu predaja vozidiel s veľmi nízkymi alebo nulovými emisiami. Gary Smith, riaditeľ Europcar UK Group, vtedy povedal: ,,Mirai ponúka rovnaký výkon a  komfort jazdy ako množstvo konvenčných áut rovnakej triedy.  Vodíkový sedan spĺňa očakávania našich klientov a prispieva k zlepšeniu ovzdušia vo Veľkej Británii.”

Treba spomenúť, že  GreenTomatoCars a Europcar neboli prvými britskými inštitucionálnymi klientmi, ktorí investovali do  Toyoty Mirai. Prvé vozidlá si kúpil mestský podnik služieb Transport of London. Starosta Londýna počas návštevy v Japonsku objednal pre potreby mesta 12 vozidiel.