Muži s neprirodzeným svalstvom majú spermie v katastrofálnom stave.

Odborníci na urológiu a asistovanú reprodukciu po mnohých štúdiách a prípadoch z praxe upozorňujú na fakt, že mužské problémy s plodnosťou pomaličky a v tichosti prevyšujú tie ženské. O schopnosť prirodzenej reprodukcie sa pripravujú vďaka nevhodnej životospráve, žiareniam moderných technológií a v neposlednom rade dopingom pri cvičení. 

 

V akom rozsahu môžu byť v dôsledku týchto faktorov napáchané škody, rozpráva MUDr. Peter Harbulák, vedúci lekár centra GYN-FIV v Bratislave a garant medzinárodných kongresov VITA NOVA, ktoré vytvárajú priestor pre vzájomné výmeny skúseností v rámci výskumov a projektov v oblasti gynekológie, urológie a predovšetkým asistovanej reprodukcie v európskom rozmere.

„Hlavne steroidy a androgínne preparáty majú výrazný vplyv na plodnosť muža. To znamená, že tam, kde je veľa testosterónu a hlavne podaného zvonku, tam je s obrovskou pravdepodobnosťou spermiogram zhoršený. Pri injekčnom testosteróne dokonca dochádza k absolútnej zástave spermií alebo dramaticky zhoršenému spermiogramu“, vyjadril sa MUDr. Peter Harbulák. Na otázku, či sa mužom po čase a po vysadení týchto dopingových látok môže spermiogram zlepšiť, odpovedá jednoznačne áno. Avšak, ako to už v mnohých prípadoch býva i tu možno naraziť na malý háčik.

„Je to hranie sa s ohňom. V každom prípade, áno, ak sa testosterón vysadí, spermiogram sa môže zlepšiť. Po 3 až 4 mesiacoch od jeho vysadenia už nemá vplyv na spermogenézu a dochádza teda i k zlepšeniu spermiogramu. Avšak, či tento návrat prebehne do pôvodného normálu garantovať nemožno. Osobne poznám veľa prípadov, kde sa spermatogenéza vrátila, ale nie do formy normospermie, ale do formy, že muži mali znovu nejaké spermie aj napriek tomu, že predtým nemali žiadne“, vystríha MUDr. Harbulák, ktorý sa zaoberá riešením problémov ohľadom plodnosti už šestnásť rokov.

MUDr. Harbulák ešte zdôrazňuje, že z jedného spermiogramu nemožno urobiť definitívny záver alebo jednoznačné vyhodnotenie zdravotného stavu muža. Vyšetrenia je potrebné po čase zopakovať. Ide o jednoduchý, absolútne nenáročný test, ktorý pomáha predísť prípadným neskorším a podstatne zložitejším problémom.

Na rozdiel od žien, ktoré podstupujú u svojich gynekológov pravidelné kontroly pohlavných orgánov a ich prostredia, mnoho mužov ani len netuší, ako je na tom so svojou mužskou výbavou tam vnútri. Zisťujú to až vtedy, keď sa objavia prvé problémy a vyhľadajú v ich dôsledku prvýkrát odbornú pomoc. Vyhľadávaný lekár preto apeluje na včasnejšiu prevenciu, ktorou je v tomto prípade jednoduchá, nenáročná a absolútne bezbolestná prehliadka. Nezabúda opomenúť aj spomínané zdravé cvičenie a rozumný prístup k budovaniu tela a estetického svalstva.

Zdroj: Mária H.