Na servis lyží a snowboardov myslíme už pred zimnou sezónou!

Zdroj obrázku: fotoliza / Shutterstock.com

Servis lyží a snowboardov patrí k nevyhnutným úkonom ako pre vlastnú bezpečnosť, tak aj pre udržiavanie jazdných vlastností. Nečakajte, kým sa lyžovanie zmení v trápenie a strach, ale za dobrým servisom sa obzrite už teraz! Sami ťažko rozpoznáte, v akom stave sú lyže a snowboard po minuloročnej sezóne. Základné indície vám prinesieme už v tomto článku!

 

Servis lyží a snowboardov v základných krokoch

Ako vôbec zistiť, či je už nevyhnutný servis lyží a snowboardov a bolo by veľkým rizikom obuť sa do nich v neošetrenom stave? Prvým varovným signálom sú nerovnosti na spodnej strane sklznice lyží. Tá môže obsahovať rôzne hlboké škrabance a trhliny. Jadro lyží sa tak zbytočne odľahčuje. Je to častým dôsledkom nedbalej jazdy na slabej snehovej prikrývke alebo mimo odporúčaných lyžiarskych trás.

Popri zhodnotení stavu podliehajú sklznice voskovaniu a brúseniu. Dôležitým úkonom je aj ostrenie hrán pod rôznym uhlom. V niektorých prípadoch treba tieto základné úkony doplniť o vysekávanie či vlepovanie, aby boli sklznica a hrana opäť funkčné.

Zaujímavosti, ktoré presviedčajú o nevyhnutnom servise

Viete, že veľa otázok ohľadom domáceho a odborného servisu sa týka základného voskovania sklznice? Tento úkon patrí k odporúčaným počas celej sezóny. Domácou údržbou by sme mohli voskovanie ľahko preceniť. Navyše si tento krok v domácich podmienkach zľahčujeme použitím staršej žehličky. K tomu je ale potrebný vosk vzhľadom na aktuálne vonkajšie teploty a pomôcky na sťahovanie vosku a doleštenie. Celý úkon si radšej uľahčíte v odbornom servise.

Ani brúsenie hrán nemožno zovšeobecňovať. Rozlišujeme športovo zdatných lyžiarov, ktorí potrebujú ostrejšie hrany (cca 88°) a rekreačných, ktorých hrany smerujú viac k pravému uhlu. Inak by nad lyžami stratili kontrolu! Týmto rizikám chce predísť aj obchod Sportrysy už teraz s aktualizovanou ponukou servisných prác na štandardnej a profi úrovni!

Zdroj obrázku: fotoliza / Shutterstock.com