Na slovenských cestách bezpečnejšie

Jazdím Ford Pre Život

Bezplatný tréning zvládania krízových situácií za volantom absolvovalo za rok takmer 500 vodičov. 

Projekt zastúpenia značky Ford na Slovensku zameraný na zníženie nehodovosti na cestách a šírenie povedomia o bezpečnosti za volantom má za sebou už tretiu úspešnú sériu. Viac ako stovka mladých vodičov si pod dohľadom inštruktorov vyskúšala prvý augustový týždeň v Centre bezpečnej jazdy simuláciu rôznych krízových situácií, ktoré môžu pri jazde nastať. Medzi nimi boli aj známi slovenskí Youtuberi Gogo a Lucypug, ktorí sú ambasádormi projektu a rovnako patria do skupiny mladých vodičov.

Cieľom akcie Jazdím Ford Pre Život je zlepšiť bezpečnosť na cestách a povedomie o nej. Podľa štatistík oddelenia Bezpečnosti cestnej premávky sú stále najrizikovejšou skupinou na cestách mladí vodiči, ktorí majú vodičský preukaz menej ako päť rokov. Štatistiky* z roku 2017 v porovnaní s rokom 2016 však zobrazujú mierny pokles dopravných nehôd v tejto najrizikovejšej skupine z 2497 na 2339, pričom počet usmrtených v danej kategórii sa znížil zo 63 na 51.
Jazdím Ford Pre Život V autoškole vás naučia šoférovať a spoznať pravidlá cestnej premávky. Nie však ovládať svoje vozidlo, zvlášť v krízových situáciách. Šoférske zručnosti nespočívajú len v teoretickom vzdelávaní, ale najmä v praktických skúškach. Je preto mimoriadne dôležité neustále zlepšovať a udržiavať svoje praktické šoférske zručnosti“ hovorí Jozef Dlholucký, inštruktor Centra bezpečnej jazdy v Orechovej Potôni.

Psychologické štúdie hovoria, že ak si mladí vodiči danú situáciu nezažijú, tak to nepochopia a riziko neberú vážne. Najlepšou školou pre neskúsených vodičov je simulovanie rizikovej situácie, kde si problém uvedomia a naučia sa ho riešiť. Viac ako stovka mladých vodičov si tak mala možnosť vyskúšať napríklad správanie auta na klzkej vozovke alebo simulátor prevrátenia vozidla, ktorý sa celkovo pretočil viac ako 500-krát. Súčasťou programu bolo aj školenie o poskytnutí prvej pomoci, ktoré zastrešil Slovenský Červený kríž.
Jazdím Ford Pre Život Som veľmi rada, že môžem byť súčasťou kampane so super myšlienkou. Vodičák mám už pár rokov a sama som sa hlavne cez zimné mesiace dostala na Jazdím Ford Pre Život ceste do nepríjemnej situácie, počas ktorej mi nebolo všetko jedno“ hovorí Youtuberka Lucy Pug.Myslím si, že takýto kurz by mal absolvovať každý jeden vodič. Minimálne vodič začiatočník, ako som ja. Na šoférovaní je paradoxne podľa mňa najľahšie riadenie vozidla. Najťažšie predvídanie a zodpovednosť nielen za seba, ale aj za druhých. Ďakujeme za užitočný a parádny deň, počas ktorého sme sa veľa naučili o bezpečnej jazde.“ hovorí účastnícka akcie Simona Škodová.

Projekt Jazdím Ford Pre Život pomohol za rok priamo preškoliť 481 vodičov a ďalšie státisíce vodičov informovať o dôležitosti absolvovania takéhoto kurzu. Preto veríme, že je na cestách o čosi bezpečnejšie.

*Zdroj: BECEP