Najväčší „žrúti“ elektrickej energie v kuchyni

Interior of modern black kitchen with gas cooker 3d render

Láska k jedlu je ľuďom vlastná už od nepamäti. Práve vďaka nej smerujú veľmi často kroky ľudí v domácnosti práve do kuchýň. Radosť z varenia a dobrého jedla však môžu rýchlo pokaziť vysoké účty za energie. Aj kuchynské spotrebiče môžu byť poriadnymi „žrútmi“ elektriny. Odborníci zo Slovakia Energy vám poradia, ako jednoducho znížiť účty za energie a ušetriť bez toho, aby ste museli ochudobniť svoje chuťové poháriky.

1. Varte a pečte úsporne
Pri varení a pečení nezabúdajte používať pokrievky. Tie zabraňujú úniku tepla, čím sa vám podarí ušetriť 75 % energie. Spotrebu znížite na minimum využitím tlakových hrncov, ktoré skrátia dobu varenia až o 70 %. Pomôže aj správna veľkosť hrnca. Platničku, na ktorej varíte, vyberajte s ohľadom na veľkosť hrnca. Ideálne je využiť celú jej povrchovú plochu. Pri pečení v rúre neotvárajte zbytočne dvierka. Každým otvorením totiž rúra stratí až 20 % tepla.

2. Investovať do nových spotrebičov sa oplatí
Chladničky a mrazničky patria k najväčším žrútom energie v domácnosti. Spotrebujú až 25 % celkovej elektrickej energie, a to najmä vďaka nepretržitej prevádzke. Neinvestujte do opráv starých spotrebičov, zvážte radšej ich výmenu za nové. Aj v prípade, že sú staré spotrebiče ešte funkčné, môže vám ich výmena ušetriť nemalé peniaze. Podiel na spotrebe elektriny v domácnosti prinovej chladničke a mrazničke poklesne i pod 10 %. Staršie spotrebiče totiž spotrebujú niekoľkonásobne viac elektrickej energie.

3. Chladničky a mrazničky pravidelne odmrazujte
Neustálou prevádzkou týchto spotrebičov dochádza k usádzaniu námrazy na chladiacich telesách. Dbajte na ich pravidelnú údržbu a odmrazovanie. Ľad totiž zvyšuje spotrebu elektrickej energie a znižuje účinnosť. Navyše platí, že čím je vrstva ľadu hrubšia, tým je aj spotreba elektriny vyššia.

4. Umývačky riadu šetria nielen vaše ruky
Umývanie riadu nie je pre väčšinu ľudí práve obľúbenou činnosťou. V mnohých domácnostiach sa preto udomácnili umývačky riadu. Okrem rúk šetria aj vašu peňaženku. Oproti ručnému umývaniu totiž použijú iba zlomok vody. Pri kúpe sledujte energetické štítky a snažte sa vybrať model s nízkou spotrebou elektrickej energie a vody. Ušetriť môžete okolo 30 % nákladov na umývanie riadu a viac ako 80 % času, ktorý by ste pri umývaní strávili.

5. Ohrievajte iba toľko vody, koľko spotrebujete
Pri ohrievaní vody na kávu alebo čaj ohrejte iba toľko, koľko priamo spotrebujete. Rovnako aj pri varení používajte iba úmerné množstvo. Najúspornejšie zohrejete vodu v rýchlovarnej kanvici. Oproti ohrevu na klasickom elektrickom variči môžete ušetriť až 45 % elektrickej energie.

6. Varnú dosku nevyberajte len podľa dizajnu
Pri zariaďovaní kuchyne je dôležité dbať okrem dizajnu aj na účinnosť. Indukčné a sklokeramické varné dosky sú energeticky úspornejšie. Indukcia spotrebuje v porovnaní s plynovou doskou o 50 % energie menej a je až o 40 % úspornejšia ako sklokeramická varná doska.

Autor: Dalibor
Foto: ingimage.com