Nehôd cyklistov pribúda, kryje ich majetkové poistenie

Nehôd cyklistov pribúda
  • Minulý rok zavinili cyklisti v priemere 37 nehôd mesačne
  • Zranenie chodca cyklistom na chodníku, stret cyklistu s vozidlom aj zrazenie chodca dieťaťom na bicykli sú najčastejšie nehody, ktoré cyklisti zavinia
  • Nehody zavinené cyklistom na Slovensku a v EÚ sú kryté z majetkového poistenia zodpovednosti

Čoraz hustejšia doprava, ale aj zvýšený počet cyklochodníkov láka mnohých vymeniť štvorkolesové dopravné prostriedky za dvojkolesové. Čoraz viac Slovákov tak na cestu do práce namiesto auta či autobusu využíva bicykel či kolobežku. Aj pri cyklistike dochádza k nehodám a často sú na vine práve cyklisti. Podľa policajných štatistík¹ počet nehôd, ktoré zavinia cyklisti každý rok, mierne stúpa. Minulý rok zavinili cyklisti 438 dopravných nehôd, čo je o 13 percent viac ako v roku 2017. Najviac nehôd cyklistov sa stáva práve počas leta.

Ak je vinníkom nehody vodič auta, škoda je hradená z jeho povinného zmluvného poistenia. Ak nehodu spôsobil cyklista, za škodu zodpovedá on. No pokiaľ má uzatvorené poistenie zodpovednosti v rámci svojho majetkového poistenia, škodu zaňho uhradí poisťovňa. Škody, ktoré spôsobili cyklisti, sú podľa štatistík Allianz – SP pomerne bežné. Poistných udalostí, ktoré zavinil cyklista a spôsobil škodu na zdraví či majetku iného, evidujeme každý rok v desiatkach. Najčastejšie ide o škody, keď cyklista jazdou po chodníku narazil do chodca a spôsobil mu zranenie, alebo nedal prednosť vozidlu a poškodil ho. Časté sú aj škody, keď deti pri nepozornej jazde na bicykli zrazia chodcov,” vysvetľuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

Poistenie zodpovednosti je v Allianz – SP v majetkovom poistení Môj domov súčasťou už základného balíčka Comfort. Toto poistenie kryje všetky škody, ktoré spôsobí poistený alebo členovia jeho domácnosti na zdraví či majetku inej osoby. Patria tam škody, ktoré vzniknú v súvislosti s činnosťou v domácnosti, prevádzkou zariadenia domácnosti, na rekreačnom či dovolenkovom pobyte, pri rekreačnom športovaní alebo jazdou na bicykli, kolobežke, trojkolke či štvorkolke. Poistenie zodpovednosti sa pritom vzťahuje na škody spôsobené nielen na Slovensku, ale v rámci celej Európskej únie. Viac informácií o poistení zodpovednosti z majetkového poistenia nájdete na stránke: www.allianzsp.sk/mojdomov2019

¹ Štatistika dopravnej nehodovosti v SR, MV SR

 Allianz – Slovenská poisťovňa, a. s., pôsobí na slovenskom poistnom trhu už niekoľko desiatok rokov a je trhovým lídrom v poskytovaní vysoko kvalitných služieb a produktov. Patrí do poisťovacej skupiny Allianz Societas Europaea, ktorá spravuje zmluvy miliónov klientov v regióne strednej a východnej Európy

Vedeli ste, že…

  • podľa ekonomického týždenníka Trend sme sa v roku 2018 stali poisťovňou roka?
  • sme v roku 2018 opäť obhájili tituly najlepšie komunikujúca poisťovňa v ankete Hermes Komunikátor roka 2018 a Najdôveryhodnejšia poisťovňa 2018 v prieskume Dôveryhodné značky?
  • sme sa v celoslovenskej ankete SIBAF® award stali najlepším poisťovateľom vozidiel v kategórií Havarijné poistenie a Poistenie občanov (majetok a zodpovednosť)?
  • naše produkty získali v súťaži Zlatá minca 2017 spolu 13 Zlatých mincí za všetky produktové kategórie, vrátane titulu Najinovatívnejšia poisťovňa a Objav roka 2017?
  • po prevzatí poisťovacích aktivít D.A.S v roku 2018 ponúkame aj poistenie právnej ochrany?
  • od svojho vzniku venovala Nadácia Allianz na verejnoprospešné projekty už viac ako 2 milióny eur?

 

Zdroj: Allianz – Slovenská poisťovňa, a. s., Odbor firemnej komunikácie