Nová ŠKODA OCTAVIA je priestrannejšia, má emotívnejší vzhľad a ponúka ešte viac možností konektivity

  • Nová verzia ikonického modelu: Nové vozidlo OCTAVIA má emotívny vzhľad a ponúka inovatívne technológie
  • Premiéru slávi head-up displej, systém shift-by-wire a ergonomické sedadlá šetrné k chrbtici
  • Ponuka motorov zahŕňa úsporné benzínové a naftové motory, ďalej verzie s pohonom na zemný plyn, s plug-in hybridným pohonom a mild-hybridnou technológiou
  • Exteriér: Zväčšené rozmery vozidla a emotívny vzhľad
  • Interiér: Nový koncept interiéru, prístrojová doska rozdelená do niekoľkých horizontálnych úrovní

Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu OCTAVIA dosahuje nové dimenzie. Má emotívnejší vzhľad, je lepšia, priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka ešte viac možností konektivity ako kedykoľvek predtým. Srdce značky ŠKODA je dlhšie a širšie než vozidlo predchádzajúcej generácie. Ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky ŠKODA pôsobí OCTAVIA ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje skvelú funkčnosť a veľkorysú ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a premyslenými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú ešte väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu.

Predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO Bernhard Maier hovorí: „OCTAVIA má pre značku ŠKODA veľký význam. Preto sme toto vozidlo úplne nanovo vyvinuli. Výsledkom je najlepšia OCTAVIA všetkých čias, ktorá je priestrannejšia, praktickejšia a bezpečnejšia ako kedykoľvek predtým. Nová generácia, ktorá prichádza práve v čase šesťdesiateho výročia, znamená veľký krok vpred. Počas uplynulých šesťdesiatich rokov sa OCTAVIA podieľala na pozitívnom vývoji spoločnosti ŠKODA AUTO a tiež značky ŠKODA. Som presvedčený, že nová generácia pomôže tento pozitívny výsledok naďalej udržať.“

V roku 60. výročia zahájenia výroby modelu OCTAVIA predstavuje spoločnosť ŠKODA AUTO štvrtú novodobú generáciu. Ide o najlepšie vozidlo OCTAVIA všetkých čias, ktoré naďalej posilňuje svoju pozíciu najpredávanejšieho modelu a srdca značky ŠKODA. Vďaka viac ako 6,5 miliónom vyrobených vozidiel je OCTAVIA historicky najpredávanejším modelom značky vôbec. V Českej republike aj v mnohých iných krajinách po celom svete je už roky zavedeným pojmom, a to vďaka modernému dizajnu, modernej technike, úspornosti, praktickosti, vysokej kvalite a aj vynikajúcemu pomeru ceny a úžitkovej hodnoty.

Väčšie vozidlo s atraktívnym vzhľadom
Nová OCTAVIA opäť narástla a vďaka novému dizajnovému jazyku a novým proporciám pôsobí ešte emotívnejšie a dynamickejšie ako úspešná tretia generácia. Nová OCTAVIA je s 4 689 mm o 19 mm dlhšia než jej predchodkyňa, nová OCTAVIA COMBI je dlhšia o 22 mm. Šírka narástla o 15 mm. Objem najväčšieho batožinového priestoru vo svojej triede narástol pri vozidle OCTAVIA COMBI o 30 l na 640 l. Batožinový priestor modelu OCTAVIA má 600 l, teda o 10 l viac ako pri predchádzajúcej generácii. Predná časť vozidla je úplne nová. Je tvorená novým predným nárazníkom a ostro rezanými, nižšími prednými svetlometmi so štandardne dodávanými LED stretávacími, diaľkovými svetlami a svetlami pre denné svietenie. LED technológiu využívajú aj spätné, brzdové a zadné hmlové svetlá. Pretiahnutú siluetu vozidla OCTAVIA COMBI zvýrazňuje novo tvarovaný, plochý strešný nosič. Až devätnásťpalcové kolesá z ľahkej zliatiny, určené pre všetky varianty vozidla, mu dodávajú dynamický vzhľad. Po novom sú ponúkané farby karosérie čierna Crystal, modrá Lava a modrá Titan. Paket Chrom je súčasťou výbavového stupňa Style.

Nový koncept interiéru, prístrojová doska rozdelená do niekoľkých úrovní
OCTAVIA ponúka v novom interiéri ešte veľkorysejší priestor a aj nový dvojramenný volant, ktorý môže byť na želanie vyhrievaný. Multifunkčná verzia volantu ponúka ovládanie celkovo 14 rôznych funkcií pomocou nových tlačidiel a otočných ovládačov. Novo navrhnutá prístrojová doska s veľkou, samostatne stojacou, centrálnou obrazovkou je rozdelená do niekoľkých horizontálnych úrovní. Stredová konzola má jednoduchý elegantný dizajn. Chrómované prvky zdobia stredovú konzolu a nové výplne dverí. Nové mäkčené materiály dodávajú interiéru eleganciu. Novinkou je nové ambientné LED osvetlenie, ktoré jednou z desiatich farieb nepriamo osvetľuje predné dvere a prístrojovú dosku. Zvoliť je možné aj predvolené svetelné módy.

Novinkou je head-up displej a ergonomické sedadlá šetrné k chrbtici

Automatická prevodovka DSG so systémom shift-by-wire, na želanie full LED Matrix svetlomety
Nová OCTAVIA je vôbec prvý model značky ŠKODA, ktorý ponúka ovládanie automatickej prevodovky DSG systémom shift-by-wire, voľba jazdného režimu teda prebieha elektronicky. Miesto známej voliacej páky automatickej prevodovky DSG sa v stredovej konzole nachádza nový ovládací modul s malým prepínačom, ktorým vodič volí jazdné režimy, a ďalej tlačidlo parkovacieho módu. Na želanie sú ponúkané inovatívne full LED Matrix svetlomety, ktoré umožňujú mať neustále rozsvietené diaľkové svetlá bez toho, aby boli oslepení ostatní vodiči. V ponuke sú aj full LED zadné svetlá s osvetlenými kryštalickými prvkami a dynamickými smerovými svetlami. Po prvýkrát je vo vozidle ŠKODA k dispozícii Asistent vyhýbania, Asistent pre odbočovanie, Varovanie pri vystupovaní z vozidla, či Varovanie pred lokálnym dopravným obmedzením. Nová OCTAVIA bude na želanie dodávaná so systémami Area View, Asistentom zmeny jazdného pruhu (Side Assist) a prediktívnym adaptívnym tempomatom, ktorý spolu s vylepšenými verziami Rozpoznávania dopravných značiek a Asistentom stráženia jazdného pruhu (Lane Assist), systémom Traffic Jam Assist a Emergency Assist tvoria komplexný systém Travel Assist. Funkcia Detekcia rúk umožňuje sledovať, či má vodič ruky na volante. V prípade nehody chráni cestujúcich až 9 airbagov, vrátane kolenného airbagu vodiča, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy alebo zadných bočných airbagov, ktoré sú ponúkané na želanie.

Nové alternatívne pohony a úsporné motory
Štvrtá generácia vozidiel OCTAVIA bude k dispozícii so širokou škálou úsporných a k životnému prostrediu šetrných pohonov. Prvýkrát je ponúkaný plug-in hybridný model OCTAVIA iV, kombinujúci benzínový motor, elektromotor a prevodovku DSG. Vylepšené benzínové motory sú z časti vybavené modernou mild-hybridnou technológiou. Naftové motory novej generácie Evo vypúšťajú až o 80 % menej oxidov dusíka. Výkonové spektrum širokej ponuky motorov siaha od 81 kW (110 k) až po 150 kW (204 k).

ŠKODA OCTAVIA G-TEC ponúka vďaka zásobníkom s kapacitou 17,7 kg zemného plynu dojazd až 523 km pri prevádzke na zemný plyn. Kombinácia benzínového motora 1,4 TSI a elektromotora vo vozidle OCTAVIA iV ponúka celkový systémový výkon 150 kW (204 k). Vysokonapäťová lítiovo-iónová batéria má kapacitu 37 Ah, respektíve 13 kWh a umožňuje dojazd v čisto elektrickom móde v režime WLTP až 55 km. Benzínové motory 1,0 TSI a 1,5 TSI novej generácie Evo sú v kombinácii s automatickou prevodovkou DSG ako verzia eTEC vybavené mild-hybridnou technológiou. Nový 48V remeňový štartér-generátor v kombinácii so 48V lítiovo-iónovým akumulátorom umožňujú rekuperáciu brzdnej energie, zlepšenie dynamiky hnacieho systému prostredníctvom elektromotora tzv. boostom alebo aj tzv. plachtením, teda jazdu s úplne vypnutým spaľovacím motorom. Pri naftových motoroch generácie Evo je pri úprave výfukových plynov využívaný nový proces Twin Dosing, pri ktorom dochádza ku vstrekovaniu AdBlue® pred dva katalyzátory, ktoré sú radené za sebou. Adaptívny podvozok DCC s voľbou jazdného režimu Drivin Mode Select, ktorý je k dispozícii na želanie, ponúka prvýkrát v rámci jednotlivých jazdných modelov možnosť zvoliť si pomocou posuvnej lišty, podľa vlastných preferencií, jednotlivé nastavenia, napríklad tlmiace charakteristiky, charakteristiky riadenia alebo radenia automatickej prevodovky DSG.

Najnovšia generácia infotainment systémov a vylepšený Virtuálny Kokpit
ŠKODA OCTAVIA ponúka štyri infotainment systémy najnovšej generácie modulárnej stavebnice infotainmentu s displejmi od 8,25″ do 10″. Infotainment systémy je možné čiastočne ovládať gestami alebo pomocou ŠKODA digitálnej asistentky Laura. Vrcholný infotainment systém Columbus umožňuje tiež po prvý raz zobrazenie mapy navigácie v inom priblížení ako vylepšený, užívateľsky prívetivejší Virtuálny Kokpit s displejom vo veľkosti 10,25″. Túto novú funkciu je možné ovládať pomocou inovatívnej dotykovej lišty pod displejom infotainment systému, ktorou je možné regulovať aj hlasitosť. Vďaka zabudovanej eSIM karte bude OCTAVIA vždy online. Vodič má tak prístup k najnovším mobilným online službám ŠKODA Connect, medzi ktoré patrí napríklad v Európskej únii povinný systém eCall, rozsiahle Služby vzdialeného prístupu k vozidlu a aplikácia infotainmentu s online podporou. Elektronické mobilné zariadenie resp. USB pamäťové disky je možné dobíjať resp. prepojiť pomocou niektorého z až piatich USB-C konektorov. Jeden z nich, ktorý je ponúkaný na želanie, je umiestnený na stropnej konzole nad vonkajším spätným zrkadlom. Smartfóny je tiež možné nabíjať bezdrôtovo pomocou Phone Boxu, ktorý je ponúkaný na želanie. Skvelý zvuk zaisťuje akusticky vyladený interiér a nový Sound System Canton, ktorý je ponúkaný na želanie.

Inovatívne prvky Simply Cle ver
Úplne novým prvkom Simply Clever je komfortné plniace hrdlo, ktoré pri vozidlách vybavených naftovým motorom umožňuje tankovanie kvapaliny AdBlue aj pištoľou určenou pre nákladné vozidlá. Na zadnej strane operadiel predných sedadiel majú cestujúci vzadu po prvýkrát vo vozidle ŠKODA k dispozícii dve odkladacie vrecká pre mobilné telefóny. ŠKODA OCTAVIA COMBI prvýkrát ponúka na želanie paket pre spanie (pre zadné sedadlá). Nové tieniace rolety pre zadné bočné sklá poskytujú lepšiu ochranu pred slnkom. ŠKODA OCTAVIA ponúka multifunkčné vrecko pod krytom batožinového priestoru. Novinkou je odkladacia schránka v predných dverách s dáždnikom alebo metličkou na sneh. Rovnako po prvý raz je vo vozidle OCTAVIA k dispozícii integrovaný lievik v uzávere nádržky ostrekovačov čelného skla.

Zdroj: Ľubomír Š.