Nový model Slnečníc ukazuje, ako bude celá štvrť vyzerať po dokončení

Model Slnečníc

Ako bude vyzerať nová štvrť Slnečnice na juhu bratislavskej Petržalky po dokončení? Lepšiu predstavu teraz ponúka developer projektu CRESCO REAL ESTATE vďaka novému modelu. Zmenšený architektonický model si môžu návštevníci prezrieť na predajnom mieste v Slnečniciach alebo na zaujímavých festivaloch o architektúre a dizajne.

Najbližšie predstaví developer model verejnosti 19. júna 2019 na konferencii http://cityforum.sk/

Nový model zobrazuje kompletné Slnečnice tak, ako budú vyzerať po dostavaní.  „Už dlhší čas sme si hovorili, že by sa nám páčilo mať model celého projektu Slnečnice, ktorý je pre nás zásadný. Chceme ho využiť aj na výstavách a zaujímavých podujatiach,“ vysvetľuje Pavel Baslík, marketingový riaditeľ CRESCO REAL ESTATE na Slovensku.

Slnečnice zmenšené 1 200-násobne postavila spoločnosť ProModel z Bratislavy, profesionálny výrobca architektonických modelov. Výroba trvala približne 12 pracovných týždňov. „Najskôr sme museli pripraviť 3D digitálny model prvkov. Potom nasledovala príprava a výroba polotovarov, nakoniec sa prvky kompletizovali a osadzovali na samotný model, na ktorom postupne pracovalo päť modelárov,“ približuje postup výroby Stanislav Žaludek, konateľ spoločnosti ProModel.

Model sa skladá z dvoch častí. Hlavná doska má rozmery 2 x 1,25 metra a ochranný plexi kryt. Spodná nosná podstava s úložným priestorom je vysoká 80 centimetrov a má kolieska, aby sa s rozmerným modelom vážiacim takmer sto kilogramov dalo ľahko manipulovať.Nový model Slnečníc ukazuje, ako bude celá štvrť vyzerať po dokončení

Vzhľadom na atypickú mierku 1:1200 spracovali modelári budovy a komunikácie v nízkej úrovni zobrazenia (Low detail). Hlavné objekty sú vyrobené z priehľadného polykarbonátu lexan, pričom jednotlivé poschodia sú lepené na komunikačné jadrá, aby bol viditeľný počet podlaží. Ostatné objekty sú z tvrdeného polystyrénu, vodné plochy zas z priehľadného PVC so samolepiacou fóliou imitujúcou hladinu. „Na modeli sú tri významné plochy oddychových a športových zón, ktoré sme spracovali vo vyššom detaile (Medium detail). Detailnejšie sú spracované aj električkové dráhy a železničná trať. Vyrobili a osadili sme aj stĺpy trakčného vedenia, čo v tejto mierke nie je štandard,“ opisuje Stanislav Žaludek.

Špeciálne pre model Slnečníc vyrobili a osadili 750 solitérnych stromov vysokých 8 až 12 mm. Stromy a kríky sú pripravené a vyrobené z modelárskych molitanových polotovarov. Na cestách sú automobily vysoké 1,5 mm s dĺžkou od 3,6 do 4,2 mm. Modelári vyrobili aj štyri električkové a jednu vlakovú súpravu. Objekty modelu sú vyrobené CNC frézovaním materiálov a ručným lepením dielov.

„Keďže ide o rozsiahly projekt, kde máme návrhy od troch rôznych architektonických štúdií, bolo potrebné zhromaždiť a poslať modelárom všetky podklady vo formáte DWG a SketchUp. Taktiež sme im poskytli všetky nové vizualizácie, ktoré sme urobili za posledných niekoľko mesiacov – týkali sa najmä nových etáp S14, S15, A6 a vizualizácie parkov, ktoré sme chceli mať na modeli verne zobrazené,“ hovorí o spolupráci Pavel Baslík.

Pre výrobcu boli Slnečnice doteraz najväčším zobrazeným územím developerského projektu. ProModel sporadicky realizuje modely väčších území, vyrobil napríklad model historického centra Skalice, vkladací model časti Banskej Bystrice pre architektonickú súťaž alebo model závodu Kia v Žiline v mierke 1:5000 zobrazujúci aj okolitú krajinu s dedinami, vodné dielo a časť mesta. Vzhľadom na rozsah sú podľa S. Žaludeka takéto modely náročnejšie na dodanie a spracovanie podkladov a samozrejme aj na samotnú výrobu.

Model projektu Slnečnice:

  • Mierka 1 : 1 200
  • Zahŕňa oblasť s rozlohou zhruba 3,6 km2
  • Rozmery hlavnej dosky: 2 000 x 1 250 mm
  • Hmotnosť hlavnej dosky s ochranným krytom: cca 50 kg
  • Rozmery podstavy: 1 800 x 1 050 mm, výška: 800 mm
  • Hmotnosť podstavy: cca 50 kg
  • 750 stromov s výškou 8 – 12 mm
  • Automobily s výškou 1,5 mm a dĺžkou 3,6 – 4,2 mm
  • Čas výroby: 12 pracovných týždňov