Päť tipov na skvelý život od zajtra

Čas každému z nás odmeriava rovnako, hoci sa môže zdať, že každému letí inak. Narodíme sa a už od prvého dňa sa nám začína odpočítavať čas. Nič sme si na tento svet nepriniesli a nič si z neho ani neodnesieme. Preto jediné, čo má zmysel prežívať, je pekný zážitok. 

 

Starosti, bolesti, nepríjemné okamihy, nenávisť, závisť a neúspechy sú bolestivé emócie, ktoré príjemným zážitkom príliš nepridávajú. Preto je potrebné zaujímať sa len o jedno – ako žiť svoj život tak, aby sme ho naplnili príjemnými zážitkami a mohli na jeho konci prehlásiť, že to stálo za to.

Všetky naše zážitky majú jedno spoločné a zároveň nebezpečné. Buď sa odohrávajú v prítomnosti, alebo nie. Mnohé zážitky prebehli v minulosti a my sa k nim stále vraciame, alebo si ich predstavujeme v budúcnosti a hovoríme si: „Možno raz.“ Ľudský mozog je majstrom odchádzania do nereálneho. Preto si vytvoríme návyk plánovať svoj život práve dnes.

Tip prvý – čo môžete prežiť dnes, prežite
Ako často ste počúvali: „Keď to dokončím, tak si užijem.“ Koľko ľudí sedí v práci celé desaťročia s tým, že si raz užijú svoje úspory? Po odchode do dôchodku však ochorejú a je po všetkom. Koľkí ľudia nejdú na vysnívanú dovolenku len preto, že šetria na tú svoju jednu veľkú? Budúci okamih však nemusí prísť a nie je nikomu garantovaný. Istá pani si šetrila novú spodnú bielizeň na jeden svetlý okamih. Ten nikdy neprišiel a svoju bielizeň si neužila.
Ako na to: Neodkladajte svoje zážitky na inokedy. Užite si ich dnes!

Tip druhý – ak môžete dať niekomu lásku, neodkladajte to
Často sa bojíme milovať a dotýkať druhých zo strachu, čo na to povedia a ako by sme mohli vyzerať. Alebo z obavy, že naša láska môže byť zranená a neopätovaná. Miesto činu upadáme do premýšľania, čo by sa mohlo stať, keby…Miesto dávania a prežívania lásky a pekného citu sami seba odsudzujeme na samotu a neprežívanie.
Láska a cit musia prúdiť, nemá cenu ochudobňovať sa o ich dávanie a prijímanie. Bez lásky sa citu naše telá chradnú a neliečia sa mnohé choroby. Pri dostatku lásky by sme neboli takí chorí a osamotení.
Ako na to: Ak máte komu dať lásku alebo dotyk, neodkladajte to na inokedy!

Tip tretí – nepočúvajte strach a obavy
Podľa mojich pozorovaní sa ukazuje, že 95 percent obáv sa nikdy nestane. Len si to skúste. Píšte si, čo vám hovorí hlava, aké strachy vám generuje a koľko obáv vám prichádza na um. Neskôr sa do denníčka pozrite a zistíte, že šlo len o falošné poplachy. Pritom máme tendenciu svojim strachom veriť a riadiť podľa nich vlastné životy.
Ako na to: Ignorujte svoje strachy a pustite sa do vecí, ktoré by ste nikdy predtým neurobili.

Tip štvrtý – umocňujte svoj zážitok
Často ani nepremýšľame nad tým, či by sa z prežívania nedalo získať ešte viac. Ale skúste to. Spýtajte sa sami seba alebo priateľov, čo by sa dalo urobiť, aby sa z prežívaného vydolovalo ešte viac. Zistíte, že zážitok sa vždy dá umocniť nejakou ďalšou skúsenosťou. Často si opakujte – žijem len raz, nech to teda stojí za to.

Tip piaty – nikomu zámerne neškoďte
Dôležité v tomto texte je slovíčko zámerne. Môžem niekomu uškodiť, ale ak o tom neviem, som nevinný. Nežijem svoj život preto, aby som stále kontroloval, ako sa kto na mňa pozerá a ako prežíva moje skutky a výroky. Nechcem však kuť vo svojej hlave „pikle“ proti svojim blížnym. S týmto tipom v hlave môžete žiť život podľa svojich predstáv bez obmedzení typu „čo kto povie“ a užívať si naplno.

Záverečný tip
Tak nezabudnite: dnešok je to jediné, čo máte, a zajtrajšok vám nik nesľúbil. Užite si dnešný deň naplno!

Zdroj: Aleš Kalina