Poľovnícke oblečenie – ako sa obliecť na poľovačku pre maximálny komfort?

Zdroj foto: PRESSLAB / Shutterstock.com

Skúsení aj príležitostní poľovníci musia častokrát bojovať s drsnými podmienkami prostredia. Pripravte sa na premenlivé počasie a cíťte sa pohodlne v akejkoľvek situácii! Základom je vhodné lovecké oblečenie. Rovnako ako pri iných outdoorových aktivitách platí odporúčanie, aby ste sa obliekali vo vrstvách. Ako na to?

 

Základná vrstva oblečenia

Základná vrstva za úlohu efektívne odvádzať vlhkosť, teda pot, od tela smerom k zvyšným vonkajším vrstvám, aby ste zostali v suchu. Maximálne pohodlie pri pohybe v chladnejšom počasí poskytne termoprádlo s technológiou použitého vlákna ThermoDry – termoregulačný systém, ktorý zabezpečí efektívnu tepelnú reguláciu a rýchle schnutie.

Počas teplejších mesiacov a intenzívnych poľovačkách s množstvom pohybu je zase vhodné siahnuť po termoprádle so systémom CoolDry, ktorá eliminuje prehrievanie vďaka chladivému efektu. Tento materiál je tiež vysoko odolný voči tvorbe pachov. Funkčné spodky a tričká, napr. od špecializovaných značiek zaoberajúcich sa poľovníckym oblečením, ako sú Tetrao alebo Härkila, vyberajte s ohľadom na aktuálne podmienky, v ktorých lovíte alebo sledujete zver.

Stredná vrstva oblečenia

Úroveň vašej aktivity sa bude pochopiteľne počas poľovačky meniť. Raz budete v pohybe, inokedy sa budete musieť popasovať s dlhými hodinami sedenia na posede. Stredná vrstva je izolačná, za úlohu má udržať vás v teple. Okrem toho by sa mala vyznačovať aj vysokou priedušnosťou. Vyberajte si kvalitné poľovnícke košele a svetre vyrobené z jemnej merino vlny či mikiny a tenšie outdoorové bundy z fleecu.

Zdroj foto: UfaBizPhoto / Shutterstock.com

 

Vrchná vrstva oblečenia

Účelom tejto vrstvy je ochrana pred vetrom, dažďom a inými nepríjemnými vplyvmi počasia. Z pohľadu materiálov sa zamerajte primárne na hardshellové bundy z polyesteru, nylónu alebo špeciálneho hi-tech vlákna Cordura, ktoré sa vyznačuje extrémnou odolnosťou. Kvalitná vrchná vrstva zároveň nesmie pri pohybe poľovníka vytvárať hluk, napr. nadmerné šušťanie, ktorý by odplašil zver. Vhodné je siahnuť po maskáčovom motíve. V tých najnáročnejších podmienkach vám spoľahlivým pomocníkom budú bundy od Merkel Gear či napríklad nadčasovej značky outdoorového oblečenia Fjällräven.