Práca so zdvihákom v pneuservise – Praktický pomocník na cesty či do servisu

Medzi základnú výbavu každej garáže patrí zdvihák. Pozor však na to, že na trhu ich môžete nájsť v rôznych prevedeniach. Veľkej popularite sa tešia najmä tie nožnicové.

 

Nie len v klasickej rodinnej garáži, aj autoservisy musia byť pripravené kvalitným vybavením na opravu vozidiel. Medzi najviac využívaných pomocníkov patria zdviháky.

Aké zdviháky poznáme?

Pri ich výbere si musíte ujasniť, aké auto budete zdvíhať, kde budete tohto pomocníka využívať a ako často. Existujú aj typy zdvihákov, ktoré slúžia na prácu s inými bremenami. V niektorých prípadoch je to možné až do výšky niekoľkých metrov. Zaujímavou voľbou sú prenosné prevedenia, ktoré využijete aj na cestách pri nečakanom defekte.

Veľmi častým typom je hydraulický, ktorý sa teší popularite najmä kvôli svojej praktickosti, jednoduchej manipulácii či skladnosti. Poznať ich môžete aj pod pomenovaním žaba. Pri menších hmotnostiach vám bude zrejme stačiť pneumatický zdvihák, ktorého pohonom sú výfukové plyny vozidla či stlačený vzduch. Pre profesionálne garáže či dielne sú dostupné stĺpové prevedenia s vysokou nosnosťou. Zabudnúť však nemôžeme ani na dielenské, prípadne tie na motorku.

Nožnicové zdviháky do auta aj garáže

K zrejme najviac obľúbeným patria nožnicové zdviháky. Nenáročný servis či nenáročnosť na priestor, to sú najčastejšie spomínané plusy. Veľkou výhodou je možnosť ich zloženia vždy, keď ich práve nepotrebujete využívať. Sú ideálne pre servis bŕzd, tlmičov alebo karosérie. Pri návšteve autoservisu si môžete všimnúť, že ide o najrozšírenejší typ.

Pri ich výbere je nutné si zistiť ich nosnosť ale aj výšku zdvihu. Ak nedisponujete geometriou, ste na správnej adrese. Možnosťou je zaobstaranie si typu do podlahy alebo mobilný. Na trhu ich ale nenájdete len pre využitie v profesionálnych servisoch. Je vhodný aj do výbavy auta pre prípadnú nutnosť výmeny kolesa. Poteší aj cenová dostupnosť.

Zdroj obrázku: R7 Photo / Shutterstock.com