Rockwool zateplil unikátnu chatu pre horolezcov v slovinských Alpách

 

Keď vyleziete na 2 532 metrov vysokú, slovinskú horu Skuta, okrem dychberúceho výhľadu Vás čaká aj jedna architektonická chuťovka. Na úpätí tretieho najvyššieho vrcholu Kamnických Álp stojí totiž originálna drevená horolezecká chata. Vzhľadom na jej polohu bolo unikátne aj jej budovanie – časť prístrešku bola na miesto určenia dopravená vrtuľníkom slovinskej armády. Vysokohorská chata je kompletne zateplená izoláciou Rockwool.

Interiér horského prístrešku sa skladá z troch izieb – vstupný priestor slúži pre uskladnenie a prípravu jedla, nasleduje väčšia spoločenská miestnosť a objekt uzatvára kompaktná spálňa, v ktorej sa vyspí naraz až 8 horolezcov či turistov.

Chatu situovanú na okraji skalnej steny navrhli poprední slovinskí architekti Spela Videcnik a Rok Oman zo štúdia OFIS. Jej konštrukciu, ktorá je k zemi ukotvená kovovými kĺbmi, aby odolala drsným vysokohorským podmienkam, navrhli študenti Harvardskej  univerzity.

Celá vonkajšia stena, strecha aj podlaha je izolovaná kvalitnou tepelnou a protipožiarnou  izoláciou ROCKWOOL Airrock ND, ktorá je vhodná do týchto nestabilných klimatických podmienok s veľkými teplotnými výkyvmi a extrémnym počasím.

Zdroj fotografií: ROCKWOOL; Anže Čokl, anzecokl.com