Slovenské hospice čelia vážnej existenčnej kríze. Ak nedôjde k zmene financovania, stovky pacientov môžu prísť o miesto, kde by mohli stráviť svoje posledné chvíle v pokoji a dôstojnosti. Aby sme tomuto scenáru predišli, spúšťame darovaciu výzvu v spolupráci s portálom Donio.sk. Jej cieľom je vyzbierať minimálne 343 200 eur, ktoré budú rozdelené medzi deväť hospicov združených v Asociácii hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska (AHAPS), ktoré sa ocitli na hrane prežitia.
Vyzbierané prostriedky pomôžu zabezpečiť nevyhnutné výdavky, ako sú lieky, mzdy zdravotníckeho personálu, špeciálny zdravotnícky materiál či energie.
Kríza, ktorá ohrozuje ľudskú dôstojnosť
„Ak by mala dôstojnosť života cenovku, akú hodnotu by ste jej priradili? Koľko by ste boli ochotní zaplatiť, aby vaši rodičia, starí rodičia, vaši blízki mohli stráviť svoje posledné chvíle v pokoji, bez bolesti, obklopení starostlivosťou a láskou? Pravda je, že dôstojnosť nemá cenu – je nevyčísliteľná. No dnes vieme presne, čo potrebujeme, aby sme túto dôstojnosť zachovali,“ povedala Mgr. Simona Stískalová, MBA, Advocacy consultant AHAPS a vedúca komunikácie a fundraisingu Spišskej katolíckej charity.
Hospice v súčasnosti zápasia s dlhmi, ktoré ich tlačia na hranicu existencie. „Ak sa v krátkom čase situácia nezmení, slovenské hospice budú nútené zatvárať svoje prevádzky. Už teraz bojujeme o prežitie, fungujeme na dlh, ktorý si nemôžeme dovoliť. Je niekoľko bodov, ktoré treba okamžite pohnúť dopredu a nastoliť okamžitú zmenu: Navýšenie ceny za ošetrovací deň na 230 eur a zrušenie finančných limitov zo strany zdravotných poisťovní,“ upozornila MUDr. Alena Kollárová, prezidentka AHAPS a riaditeľka Hospicu sv. Františka z Assisi v Palárikove.
Dôstojnosť pre každého, bez výnimky
Hospice nie sú len o starostlivosti, sú miestami, kde dôstojnosť zostáva až do poslednej chvíle. „Ak nebudeme mať na Slovensku dostatok lôžok paliatívnej starostlivosti, budú sa využívať akútne lôžka v nemocniciach, a tým bude dochádzať k predražovaniu zdravotnej starostlivosti. Na Slovensku nám zomiera stále viac pacientov v nemocniciach, kým v zahraničí je trend opačný. Nezaťažujme zdravotný systém tým, že sa do hospicov nedostanú včas ľudia, ktorí tam patria a miesto toho ležia na chirurgických, internistických, geriatrických, doliečovacích, rehabilitačných lôžkach,“ uviedla MUDr. Mária Dohňanská, primárka Hospicu milosrdných sestier v Trenčíne.
Financovanie na pokraji kolapsu
„Slovenská ústava jasne hovorí: ‚Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti.‘ Toto právo by však nemalo byť iba teóriou. Má byť skutočnosťou pre každého z nás – nielen počas života, ale aj na jeho konci,“ zdôraznil Ing., Mgr., PhDr. Pavol Vilček, riaditeľ Spišskej katolíckej charity.
Podľa Vilčeka hospice čelia kritickej situácii. „Peniaze, ktoré boli legislatívne vyčlenené na hospicovú starostlivosť, doteraz neboli vyplatené, rovnako sa nám do cenového opatrenia opakovane nepremieta navýšenie platov zdravotníckych pracovníkov. Čas sa kráti a my sme nútení hovoriť otvorene – o tejto situácii, o zodpovednosti štátu a o našej vízii.“
Podobné varovania adresoval aj Ing. Cyril Korpesio, riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice. „Keď bolo podpísané v roku 2022 memorandum medzi Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) a lekárskymi odbormi, všade v nemocniciach dostali na plnenie týchto podmienok osobitné prostriedky od zdravotných poisťovní. Na hospice sa akosi zabudlo a finančné prostriedky, ktoré boli legislatívne schválené aj pre hospice, sa k nám nedostali.“
Od januára 2024 hospice opakovane upozorňujú na tento problém zdravotné poisťovne, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR, Ministerstvo zdravotníctva SR a dokonca aj Verejného ochrancu práv. Napriek plnej obsadenosti ich lôžok, zdravotné poisťovne pritom preplácajú len obmedzený počet, čo je podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v rozpore so zákonom.
„Nové cenové opatrenie musí platiť od 1. januára 2025. Nemôžeme už ďalej čakať. Riešenie potrebujeme hneď,“ uzatvára Cyril Korpesio.
Programový riaditeľ Platformy pre demokraciu a bývalý splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač dodal, že táto téma nie je o financiách.
“Toto je o systémových zmenách. Chceme na Slovensku paliatívnu starostlivosť alebo nechceme? Je treba začať hovoriť o tom, ako chceme systém nastaviť, ako ho chceme ďalej udržať.”
Aj preto zástupcovia Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska vyzývajú ministra zdravotníctva Kamila Šaška na bezodkladné stretnutie, aby sa čo najskôr našlo riešenie, ktoré zachová dôstojnosť pacientov v hospicoch.
Ako môžete pomôcť?
Darovacia výzva je konkrétnym krokom na záchranu hospicov. Príspevky na stránke Donio.sk pomôžu zachovať dôstojnosť pre každého, kto ju na konci života potrebuje.
Darovací widget kód na vloženie do webu je : <iframe src=“https://donio.sk/widget2/7919″ width=“100%“ height=“600″ frameborder=“0″></iframe>
Zdroj: Ladislav Bariak