Ako pri používaní auta ušetriť palivo, peňaženku aj životné prostredie

Zdroj obrázka: CC7/Shutterstock.com

Ceny pohonných hmôt v súčasnosti sú dlhodobo vysoké a zrejme tomu nebude inak ani v najbližšej dobe. Hľadanie úspor pri spotrebe paliva sa preto stane v nasledujúcich dňoch témou číslo jeden vo viacerých domácnostiach. K zaťaženiu rodinného rozpočtu prispejú aj vyššie ceny elektrickej energie, plynu a potravín, takže jediným riešením, ako prežiť ďalšiu krízu bude pár dobrých tipov, ktoré fungujú aj v praxi.

 

My vás s nimi zoznámime a ukážeme vám, ako môžete ušetriť palivo v každodennom živote a chrániť nielen svoju peňaženku, ale aj životné prostredie.

Dbajte na správny tlak v pneumatikách

Myslíte si, že je to zbytočný luxus? Omyl. Príliš nízky tlak vzduchu v pneumatikách nielenže zvyšuje ich opotrebovanie, ale môže tiež zvýšiť spotrebu paliva. Správny tlak v pneumatikách sa  naopak postará o minimálne zaťaženie auta  rovnako dobre ako kvalitné náhradné diely VW.

Počas čakania vypnite motor

Ak máte výmenu nového motora za sebou, pretože zima sa o opotrebovanie toho starého postarala za vás, je čas na to, aby ste sa ho naučili správne používať. Ak sa to má týkať úspory paliva, začnite tým, že ho budete počas dlhšieho čakania na ceste vypínať.

To nielenže šetrí palivo, ale v niektorých prípadoch si to dokonca vyžaduje aj samotný zákon, napríklad na železničných priecestiach alebo v parkovacích domoch. Novšie autá preto majú automatický štart-stop systém, ktorý automaticky vypína motor pri voľnobehu, zabudovaný v základnej výbave.

Prekontrolujte batériu

Po zime a silných mrazoch je batéria auta určite opotrebovaná. Môžete si ju preto nechať prekontrolovať alebo vymeniť. Užijete si tak pohodlnú jazdu počas celej jari a leta.

Ani nová batéria však nemusí vždy reagovať správne a podľa vašich očakávaní, preto je najlepšie mať vždy v zásobe a v aute aj spoľahlivú nabíjačku autobatérií. Uvidíte, že v tej najnevhodnejšej chvíli vám veľmi dobre poslúži!

Znížte záťaž vozidla

Znížte celkovú hmotnosť svojho vozidla tým, že so sebou nebudete nosiť zbytočné predmety. Čím je vaše auto ťažšie, tým je spotreba paliva vyššia. Myslite na fakt, že už samotné auto je ťažkou konštrukciou, ktorej každý ďalší náklad spôsobuje zhoršenie manévrovateľnosti a plynulého pohybu.

Vyskúšajte alternatívne riešenia

Auto sa dá často ľahko nahradiť aj iným dopravným prostriedkom. Najmä na krátke cesty sa ho oplatí vymeniť za bicykel alebo elektrobicykel. Šetríte tým nielen palivo, ale aj životné prostredie a svoje zdravie.

Veľa kratších vzdialeností sa dá ľahko prejsť aj pešo. Ak chcete, aby to bolo menej športové, môžete ako pohodlnejší variant využiť MHD.

Ak sa bez auta nechcete zaobísť alebo sa vám to vôbec nedarí, alternatívou pre vás môže byť elektromobil. Hodnotenie životného cyklu elektromobilov je lepšie ako u spaľovacích motorov. Nehovoriac o tom, že nafta je veľmi znečisťujúce palivo.

Skúste sa nad našimi radami zamyslieť a možno sa vám podarí ušetriť viac než ste čakali.

Zdroj obrázka: Madcat_Madlove/Shutterstock.com