Tradičné Vianoce v netradičnom období

Blížiace sa Vianoce budú iné ako po minulé roky.  Vianočné tradície a rodinné zvyky ako štedrovečerná kapustnica, kapor, vianočný stromček, cesnak s oblátkou či hádzanie orechov do kútov však môžu byť pre nás tento rok ešte významnejšie než kedykoľvek predtým. Podľa odborníkov nám práve vianočné zvyklosti pomáhajú nielen čo najkrajšie osláviť vianočné sviatky, ale zároveň zvýrazňujú našu spolupatričnosť s ostatnými či pocit rodinnej pohody.

Tesco sa stará o vianočné nákupy svojich zákazníkov, aby si aj tento rok mohli dopriať všetky obľúbené jedlá a užiť si Vianoce aj v tomto neštandardnom období najviac, ako je to možné.

„V Tescu nám záleží na tom, aby si zákazníci aj napriek aktuálnej situácii dokázali vychutnať čo najkrajšie Vianoce, a to, samozrejme, s jedlom, ktoré majú najradšej. Aby sme sa uistili, že si zákazníci nakúpia všetko potrebné včas a bez zbytočného zhonu, otváracie hodiny 30 vybraných hypermarketov sme predĺžili až do polnoci. Zákazníci si môžu v Tescu nakúpiť aj počas sviatočného 24. decembra, a to do 11. hodiny – veríme, že tak vyjdeme v ústrety zákazníkom, ktorí si napríklad zabudli kúpiť niektorú z potravín  alebo sa im medzičasom minula. Naši nakupujúci vedia, že sa na Tesco môžu spoľahnúť za každých okolností, a v tomto smere patrí veľké ďakujem všetkým kolegom Tesca za to, že sa starajú o bezpečnejšie predvianočné nákupy našich zákazníkov. Rovnako veľké ďakujem chceme vysloviť aj našim zákazníkom: za ohľaduplnosť a trpezlivosť pri nákupoch. Všetkým nakupujúcim a kolegom Tesca želáme príjemné prežitie vianočných sviatkov,“ uviedol Martin Kuruc, výkonný riaditeľ Tesca na Slovensku.

Význam vianočných tradícií – vrátane obľúbených pokrmov – potvrdzuje odborníčka sociologička, a to najmä v súčasnom neľahkom období. „Je viac než pravdepodobné, že vplyvom koronakrízy – vrátane jej  perspektívnych, existenčných, komunikačných  dosahov a následkov – sa ľudia budú s ešte väčšou nádejou pozerať na istotu v podobe vianočných sviatkov. V akýchkoľvek dobrých aj zlých časoch  nám Vianoce  symbolizujú  nespochybniteľnú stabilitu, tradíciu, nádej,  vzájomnosť. Najvýznamnejšie sviatky roka v každom z nás už od detstva evokujú rodinnú blízkosť, pokoj, mier a  bezpečie.  Nemožno sa preto čudovať, že v závere roku 2020, po skúsenosti s novým typom ohrozenia, budeme  intenzívnejšie a autentickejšie hľadať odpovede na zásadné životné otázky a nachádzať a potvrdzovať si ich v spomínaných pozitívnych hodnotách Vianoc,“ vysvetľuje sociologička Silvia Porubänová.

Hodnota spočíva aj v pestrosti a často aj „netradičnosti“ našich vianočných zvyklostí. Tradíciou môže byť teda čokoľvek, čo rodinu spojí na Vianoce – napríklad aj netradičná štedrovečerná polievka.

Podľa minuloročného prieskumu Tesca, do ktorého sa zapojilo 15-tisíc zákazníkov, je napríklad na západnom Slovensku najmenej tradičnou vianočnou polievkou rybacia polievka – halászlé a na východe Slovenska zase slepačí vývar. Tradičná vianočná večera je totiž iná v každom regióne:

Východné Slovensko
Ak ste z východného Slovenska, nemala by na vašom štedrovečernom stole chýbať kapustnica s klobásou, údeným mäsom a hubami. Hlavné jedlo večera je ako v mnohých iných regiónoch vyprážaná ryba alebo bravčový rezeň a zemiakový šalát. Túto večeru si môžete pripraviť aj v alternatívnej podobe vyprážaného kapra v rúre a zemiakového šalátu bez majonézy.
Sladká pochúťka. bobáľky s makom (tie sa jedia už na obed) a oblátky s medom.

Severné Slovensko
Aj v tomto kúte Slovenska sa jedáva ryba (tá je zároveň symbolom kresťanstva), častejšie ako vyprážaný kapor sa na severe pripravuje kapor na masle. Pripraviť si ho môžete ešte sviatočnejšie, napríklad na orechoch a mandľovom masle. Ako dezert sa na severnom Slovensku pripravujú oblátky s medom a obľúbené sú tiež makové opekance. Okrem kapustnice si ľudia na severnom Slovensku zvyknú variť aj hrachovú polievku. Vyskúšať môžete tiež moderné recepty, ktoré zachutia aj deťom. Medzi ne patrí napríklad hráškovo-pórová polievka alebo svieži hráškový krém s mozzarellou.

Južné a západné Slovensko
Okrem klasiky v podobe ryby zvyknú obyvatelia západného či južného Slovenska jedávať aj hubovú polievku či šošovicovú alebo kapriu polievku.

Stredné Slovensko
Časť Slovenska, kde je zvykom jesť na vianočnú večeru pečenú hydinu namiesto ryby. Sviatočná kačka je na vianočný stôl ako stvorená.

Najznámejšie vianočné tradície na Slovensku:

  • počas Štedrého dňa sa nemá jesť, ak to vydržíme, uvidíme zlaté prasiatko, ktoré nám splní naše priania,
  • pred samotnou štedrovečernou večerou sa zje oblátka s medom, aby sa od ľudí odohnali choroby,
  • rozkrajovanie jabĺčka pred večerou, aby sa ukázal jadrovník v tvare peknej hviezdy a symbolizoval tak zdravie rodiny,
  • počas večere nesmie nikto odísť od stola okrem gazdinej, ktorá nosí jedlo. Inak by to znamenalo, že rodina by budúci rok nebola pohromade,
  • kapria šupina pod obrusom na štedrovečernom stole má priniesť do rodiny hojnosť a bohatstvo a cesnak na štedrovečernom stole prinesie členom rodiny zdravie.

Zdroj: Elena B.