Trnavský benefičný koncert za mier a pokoj na Ukrajine

Bazilikou sv. Mikuláša v Trnave sa budú v sobotu 19. marca niesť tóny klasickej hudby v podaní známych speváckych zborov, orchestrov aj organistov. Všetci sa spojili za dobrú vec – prostredníctvom koncertu pomôcť ľuďom na Ukrajine.

 

Benefičný koncert za mier a pokoj na Ukrajine bude venovaný podpore ľuďom, ktorí boli zasiahnutí vojnou. Bude prístupný pre verejnosť a začne sa v sobotu 19. marca o 20:00 hod. v gotických priestoroch Baziliky sv. Mikuláša v Trnave.

Pozývame na koncert všetkých, ktorí by radi prispeli na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine a zároveň by si chceli vypočuť koncert našich trnavských speváckych zborov a orchestrov. Vstupné na koncert je dobrovoľné a jeho výťažok bude použitý na zabezpečenie materiálnej pomoci či už na hraniciach alebo v ubytovacích zariadeniach,‟ hovorí Stanislav Šurin, organizátor koncertu a riaditeľ Bachovej spoločnosti na Slovensku.

Čoraz viac ľudí z oblasti kultúry alebo cestovného ruchu nás oslovuje s prosbou o spoluprácu pri pomoci utečencom, ktorí prichádzajú do Trnavy alebo občanom Ukrajiny. Sme veľmi radi, že medzi Trnavčanmi je veľa dobrovoľníkov, ktorí od začiatku pomáhajú,‟ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism a dodáva, že „Benefičný koncert za mier a pokoj na Ukrajine je jedným z týchto iniciatív pomôcť ľuďom v ťažkej situácii prostredníctvom hudby a umenia.“

Na koncerte odznejú skladby slávnych hudobných skladateľov v podaní speváckych zborov Tirnavia a Voci Allegre, Rímskokatolíckeho cirkevného hudobného spolku sv. Mikuláša v Trnave a Trnavského komorného orchestra. V priestoroch baziliky zahrajú skladby na organe aj Martin Bako, David di Fiore a Stanislav Šurin.

„Ľudia nás čoraz častejšie oslovujú s prosbou o pomoc. Sú to organizácie i jednotlivci, ktorí ubytovali ľudí z Ukrajiny, no nevedia ako ďalej. Trnavská arcidiecézna charita sa dlhodobo stará o ľudí v núdzi a aj teraz pociťujeme potrebu postarať sa o tých, ktorí to potrebujú,“ hovorí Igor Strýček z Trnavskej arcidiecéznej charity a dodáva „peniaze vyzbierané vo forme milodarov zabezpečia pomoc organizáciám i jednotlivcom so starostlivosťou o utečencov.“

Zdroj: Trnava Tourism
Zdroj foto: Región Trnava

Benefičný koncert organizuje Bachova spoločnosť na Slovensku v spolupráci s Farnosťou Trnava – sv. Mikuláša, kultúrnym strediskom Zaži v Trnave, Slovenskou katolíckou charitou, Štátnym archívom v Trnave a OOCR Trnava Tourism.