Zimný rez už ďalej nepočká!

V zimných mesiacoch záhradkári oddychujú, ale len na oko. A hoci záhrada ešte stále oddychuje, v skutočnosti sa pomaly pripravuje na ďalšie vegetačné obdobie. Takže nečakajte, treba ju čím skôr pripraviť.

 

Zima je totiž obdobie, keď môžeme podporiť bohatú úrodu na stromoch.

Takzvaný zimný rez ovocných stromov neublíži. Naopak, zmohutnejú, budú odolnejšie a včas, bohato a kvalitne zarodia. Zimný rez ovocných stromov sa robí, keď stromy nemajú listy, čiže počas vegetačného pokoja. Všetky životné procesy stromu sú spomalené, a preto si lepšie poradí so zrezaním, pri ktorom príde o časť drevnej hmoty. Pozitívom je aj minimálny výskyt zárodkov chorôb a škodcov.

 

Viac plodov v lete

Úlohou zimného rezu ovocných stromov je udržať tvar koruny a zabezpečiť dobrý zdravotný stav stromu. Do piateho roka po vysadení sa robí na strome výchovný rez, ktorý pomáha vytvoriť primerane hustú a pravidelnú korunu a podporuje rast stromu. V ďalších rokoch sa robí už len presvetľujúci rez, ktorý podporuje plodnosť.

Prečo je presvetľujúci rez dôležitý? Husté koruny stromov sa pod ťarchou konárov  vyčerpávajú a napádajú ich choroby častejšie ako presvetlené ovocné dreviny. Presvetľujúcim rezom odstraňujeme mŕtve a choré drevo, ktoré už na strome nemá žiadnu funkciu, napríklad holé konáre. Presvetlenie korún ovocných drevín podporí rast zdravých výhonov, správne rozvetvenie i tvar koruny. V korune stromov a kríkov bude dosť svetla, vďaka čomu sa budú vyvíjať zdravé plody v správnej veľkosti a dobrej chuti. Presvetlenie koruny chráni strom pred tieňom, vlhkosťou a hubovitými chorobami.

 

Najmä ovocné dreviny

Rez stromov v zime zosúladíme s vývojom počasia. Robíme ho približne v období od decembra do marca. Vyberieme si radšej dni, keď už silnejšie mrazy odznejú. Vhodný čas na presvetlenie korún ovocných drevín je, keď teploty vystúpia aspoň na dva až päť stupňov nad nulou.  Zimný rez robíme najmä na jabloniach a hruškách. Prospeje však aj dulám, hlohom, jarabinám, malinám, ríbezliam a egrešom. Výnimkou sú čerešne, višne, skoré broskyne, nektárinky a marhule, pri ktorých je najlepšie robiť rez po zbere plodov. Rovnako slivky by v tomto období trpeli výtokom miazgy, preto ich prerezávame v čase kvitnutia.

 

Univerzálny návod nie je

Ak potrebujete tip na ideálny zimný rez, neexistuje. Rez drevín je pre záhradkárov tvrdý oriešok. Každý má osvedčený spôsob a uprednostňuje iné tvarovanie. Je pravda, že v ideálnom prípade by sme mali zimný rez nechať na odborníkov. Je to totiž zásah, ktorý si vyžaduje dlhoročnú prax a odborné vedomosti. Ak sa do toho chcete pustiť, dodržte nasledovný postup.

Prvý krok je celkom jednoduchý – odstránime zaschnuté, choré a poškodené konáre a to asi dvadsať centimetrov pod napadnutým miestom. Potom začína presvetľovanie. Treba dodržať niekoľko zásad – rezať šikmo a zanechávať čisté a hladké rezy. Cieľom rezu je dostať do koruny viac slnečného svetla, takže strom zbavíme väčšej časti jednotlivých konárov. Na starších stromoch odstraňujeme suché, poškodené, choré vetvy a konáre, ktoré sa križujú a zahusťujú korunu, alebo rastú súbežne blízko seba. Necháme vetvu, ktorá je silnejšia a rastie vhodnejším smerom. V korune nemajú vznikať nežiaduce priestory – diery. Odstránime tenké a mladé výhonky, ktoré rastú kolmo nahor. Mladé konáriky skracujeme tak, aby najvrchnejší púčik smeroval tam, kde chceme mať budúci konár, obyčajne by mal smerovať von z koruny. Rez robíme tesne nad horným púčikom pod miernym uhlom, nie veľmi šikmo. Hrubšie konáre odstraňujeme tesne pri kmeni. Pri odstraňovaní hrubších konárov použijeme pílku a rez rozdelíme na dve časti. Najprv odpílime konár na pahýľ, dlhý asi desať centimetrov a potom ho odpílime tesne pri kmeni, aby sme nevytvorili pahýľ. Ten sa môže totiž neskôr stať vstupnou bránou pre rôzne huby a škodcov.

 

Kvalitné náradie

Vzniknuté rany zahladíme nožíkom – žabkou a ošetríme štepárskym voskom alebo stromovým balzamom. Pri reze je dôležité mať kvalitné záhradnícke náradie, najmä otáčavé záhradnícke pílky a nožnice. S nekvalitným náradím sa rezné rany zle zaceľujú. Po rezoch môžu na stromoch vznikať nekrózy a bakteriálne choroby. Odrezané konáre odpraceme na bezpečné miesto, alebo ich spálime či rozdrvíme. Zlikvidujeme tým aj škodcov, čo mohli v drevine prezimovať.

Neskúsení záhradkári sa obávajú, že hlbokým rezom strom vyhynie. Je to však  naopak. Postupným zmladením staršie stromy doslova ožijú, na ich starých konároch sa vytvoria mladé vlky a z nich nové rodiace drevo, ktoré prináša najkrajšie plody. Prezerané stromy sa dožívajú vyššieho veku ako dreviny, čo necháme v pôvodnom stave. Sú vysoké, bočný konáriky sú prestarnuté, stromy postupne odumierajú a čakajú na našu pomoc, aby sme ich upravili a predĺžili im život.

Autor: -aka-