Údržba zlepšuje stav vozidla. Ako správne vyčistiť motorku?

Zdroj obrázka: PATIWIT HONGSANG/Shutterstock.com

Je vaša motorka po ceste v dažďovej prehánke pokrytá pieskom a špinou? Pre pravidelnú údržbu tohto dvojkolesového vozidla existuje niekoľko dobrých dôvodov. Prvým je vaša bezpečnosť na vozovke a ďalším dobrý stav. Pravidelnou údržbou a čistením motorky chránite silný a rýchly stroj pred dlhodobým znehodnotením.

 

Aby ste sa týmto nepríjemným situáciám vyhli, myslite na pravidelnú údržbu motorky. Tu je prehľad najdôležitejších čistiacich prác.

Umývajte motorku ručne

Zaschnutú hrubú nečistotu najskôr namočte vodou, potom nastriekajte na motorku čistič – myslite aj na nedostupnejšie miesta a nechajte prostriedok pôsobiť podľa určenej doby. Čistiaci prostriedok môže byť aplikovaný voľnejšie na veľmi znečistené miesta. Mimochodom, čistiace prostriedky na motorky v gélovej forme sa udržia na vozidle lepšie ako tekuté čističe. Výber správnej autokozmetiky určite nepodceňujte.

Po uplynutí doby jej pôsobenia treba zariadenie dôkladne ručne vydrhnúť špongiou a vodou. Nevyvíjajte ale príliš veľký tlak a špongiu vždy umývajte vo vedre, aby ste nepoškriabali lak alebo iné citlivé miesta malými čiastočkami nečistôt.

Potom opláchnite motorku veľkým množstvom čistej vody, kým už nebude vidieť žiadnu penu – aj tu si dávajte pozor na skryté zákutia. Tu sa hodí hadica na vodu, no radšej sa zaobíďte bez vysokotlakového čističa.

Vysoký tlak môže poškodiť tesnenia alebo plastové diely, voda a čistiace prostriedky môžu preniknúť do najmenších trhlín – a tam spôsobiť koróziu. Oveľa lepšie vám odporúčame použiť hadicu na vodu a trochu ručnej vytrvalosti pri čistení.

Vyleštite a udržiavajte motorku v dobrom stave

Nielen kvalitné prilby Shark, ale aj čistá motorka sa môže podpísať na vyššej bezpečnosti vozidla na ceste. Ak ste teda motorku s pomocou vhodnej autokozmetiky umyli, je čas stroj vysušiť a vyleštiť.

Keď je motorka dobre opláchnutá, môžete ju utrieť do sucha koženou handričkou. Potom ošetrite lakované diely prípravkom na ošetrovanie laku, ktorý dodá lesk a ochráni diely pred vplyvmi prostredia a agresívnymi nečistotami, ako je napríklad vtáčí trus.

Naneste leštidlo mäkkou handričkou na povrch a preleštite motorku, kým sa opäť nezaleskne. Na to sú vhodné čisté utierky z mikrovlákna, ktoré nepúšťajú vlákna, alebo leštiace utierky.

Ak máte na bicykli chrómové diely, použite špeciálny prípravok na ošetrovanie chrómu, diely vyrobené z kože a plastu ošetríte vhodnými prípravkami na tento materiál. Penetračným olejom môžete premazať pohyblivé časti a tým ich ochrániť pred nečistotami a hrdzou.

Potom si už len stačí obuť štýlové čižmy na motorku a vydať sa za nevšednými zážitkami na dvoch kolesách.

Zdroj obrázka: PATIWIT HONGSANG/Shutterstock.com